Vědci dokázali vytisknout 3D plastové kostky, které jsou díky své struktuře neprůstřelné

Technologie 3D tisku se velmi rychle vyvíjí a neustále přináší nové možnosti využití. Jednou z jeho možností (o které se zatím tak často nemluví) je možnost vytvářet složité vnitřní struktury díky nimž vznikají „materiály“ nebo spíše kusy hmoty s novými překvapivými vlastnostmi. A přesně to platí o novém patentu výzkumníků z Rice Univerzity v texaském Houstonu. Ti totiž vytvořili na 3D tiskárně strukturu, jež je téměř nezničitelná díky vnějšímu působení a vědci ji přirovnávají k diamantu.

Novinka má zatím formu kostek, jež vynikají především vnitřním provedením. To tvoří složitý vzorec vzájemně propojených vláken, jejichž poloha je velmi složitě propočítaná a následně vytištěná na extrémně přesné 3D tiskárně. Díky tomu dokáží tyto nenápadné kostky pojmout obrovské množství energie a roznést ji do celého svého objemu. Strukturu lze navíc upravovat a dodávat ji tak nové vlastnosti.

Při tvorbě vnitřních vzorů se materiáloví vývojáři z Rice Univerzity nechali inspirovat u tzv. tubulanů, tedy teoretických mikroskopických struktur vytvořených sítí uhlíkových trubic. V roce 1993 je navrhli chemik Ray Baughman a fyzik Douglas Galvão. Autoři předpokládali, že až bude tento materiál možné vyrobit bude mít převratné vlastnosti, což se de facto nyní potvrdilo. 3D tisk ukazuje, že vlastnosti tubulanů tedy kombinace lehkosti a pevnosti není omezena pouze na struktury v měřítku jednotlivých atomů, ale fungují i u mnohem větších objektů.

Aby 3D tištěných super kostek vlastnosti své novinky dokázali zkusili na ní vystřelit. Na rozdíl od dalších modelů dokázala jejich kostka vstřebat energii kulky letící rychlostí 5,8 km/s (více než 20 000 km/h) bez viditelné újmy.

Ačkoliv se jedná o experimentální projekt, demonstruje, že právě vnitřní struktury by mohly být zajímavou cestou, díky které by plasty v budoucnu mohly nahradit díky svým vlastnostem kovy nebo keramiku. Než však bude vyrobená první plastová neprůstřelná vesta, potrvá to poměrně dlouho.

Zdroj: news.rice.edu