Amazea je prvním sériově 3D tištěným podvodním skútrem, pod vodou dosáhne rychlosti až 19 km/h

Velkoformátový 3D tisk patří bezesporu mezi technologie 21. století s obrovským potenciálem. Dalším důkazem je elektrický podvodní skútr Amazea německé společnosti Jamade, jehož díly jsou ze 75 % vytištěny na 3D tiskárnách BigRep ONE. Tento model je navíc vyroben z biologicky rozložitelných materiálů. Zajímavostí je, že při navrhování designu se konstruktéři inspirovali anatomií delfíního těla, díky čemuž by měl být skútr rychlejší a snáze ovladatelný.

Na velkoformátových tiskárnách se tiskne hlavní tělo skútru a jeho přední části. Samozřejmě dva motory, každý s výkonem 3,1 KW, a lithium-iontovou baterii vytisknout nelze. Motory skútru umožňují dosažení maximální rychlosti 19 km/h při jízdě pod vodou a až 30 km/h při klouzání po hladině. Baterie přitom vydrží až jednu hodinu provozu (výdrž je samozřejmě závislá na výkonu motorů). Na první pohled je však – na rozdíl od podobných podvodních skútrů – Amazea výrazně robustní. Hmotnost tohoto stroje totiž dosahuje 25 kilogramů (bez baterie).

Amazea se umí potopit až do hloubky 18 metrů. Trasa včetně dalších informací se zobrazuje na displeji, který je umístěn pod řídítky. A navíc pro případ, že řidič ze skútru při jízdě spadne, je vybaven aplikací, která jej upozorní na místo, kde se vozidlo právě nachází.

3D tisk má hned několik výhod: je méně nákladný než klasická výroba a umožňuje rychlé změny velikosti nebo tvaru na základě zpětné vazby od zákazníků. Velkou výhodou velkoformátového tisku je také vynikající odolnost skútru proti vodě. Pokud by totiž byl sestaven z více části, mohlo by po čase dojít k pronikání vody dovnitř mezerami, což modelu Amazea nehrozí.

Zařízení bylo představeno v německém Boesseldorfu na největším veletrhu vodních sportů a výstavě lodí na světě, pořizovací cena však dosud není známa.

Zdroj: mashable.com, 3dprintingmedia.network