Foto: se svolením NASA

Astronomové pravděpodobně vůbec poprvé spatřili planetu mimo naši galaxii

Výzkum vesmíru je vzrušujícím dobrodružstvím a i přes nejmodernější technologie zůstává stále řada otázek bez odpovědí. Nyní se však astronomům pravděpodobně podařilo učinit přelomový objev – vůbec poprvé totiž spatřili planetu mimo Mléčnou dráhu.

Tento objev byl uskutečněn díky rentgenové observatoři (přesněji obřímu rentgenovému dalekohledu) NASA Chandra, která byla vynesena na oběžnou dráhu Země v roce 1999. Tým vyhodnocující pořízené snímky zaznamenal pokles jasnosti v rentgenovém záření, které naznačuje, že se potenciální planeta nachází v galaxii Messier 51 (známé také jako M51), jež je od Země vzdálena 28 milionů světelných let. Pro srovnání – dosud objevené exoplanety v Mléčné dráze nejsou od země vzdáleny více než 3 000 světelných let. Pokud by proto došlo k potvrzení její existence, stala by se s přehledem nejvzdálenějším takovým pozorovaným objektem.

Tato potenciální exoplaneta byla nalezena díky metodě tzv. tranzitů. Tato metoda pracuje s oběhem planety kolem hvězdy a jejím přechodem před hvězdou. Nicméně metoda se nezaměřuje na světlo hvězdy, ale na poklesy v rentgenovém záření. Touto metodou lze tedy odhalit planety, ale i jiná nebeská tělesa, která zrovna přecházejí před hvězdou svého systému.

Vědci předpokládají, že potenciální exoplaneta v galaxii Messier 51 je velká asi jako Saturn a obíhá kolem své hvězdy (která má hmotnost asi 20krát větší než je hmotnost Slunce) a také kolem černé díry nebo neutronové hvězdy, a to ve vzdálenosti, která je 2krát větší než vzdálenost Saturnu od Slunce.

Každopádně velkým problémem bude ověření získaných dat. Oběžná dráha potenciální planety by se totiž do stejného tranzitu měla dostat až zhruba za 70 let. Tranzit přitom trval pouze tři hodiny. Pokud by však v budoucnu došlo k potvrzení její existence, šlo by o významný objev. Přestože totiž experti nepochybují o existenci planet mimo naši galaxii, je samozřejmě lepší podpořit toto tvrzení jasným důkazem.

Zdroj: engadget.com