Zdroj: pixabay.com

Bitcoin má za sebou třetí „půlení“ ve své historii, šance na vytěžení mince se snížila na polovinu

Každý, kdo se trochu více zajímá o kryptoměny ví, že za většinou z nich stojí důmyslný autoregulační systém. Nejznámější z nich – Bitcoin – v tomto případě není výjimkou. Její koncept spočívá v konečném počtu tokenů, který se mezi zájemce může dostat. Tato regulace je zajištěna tzv. „halvingem“ neboli půlením, které nastává vždy za několik let.

A tento okamžik nastal potřetí v historii této měny během včerejšího večera. Půlení znamená snížení na polovinu pravděpodobnosti, že během těžení bitcoinu na token narazí. Jedná se o proces, který nastává jednou za 4 roky a na jeho konci je konečný počet tokenů. Podle nynějších pravidel bude ze systému možné vytěžit 900 bitcoinů denně namísto dosavadních 1800.

Tato událost budí otázky, jak se bude nyní vyvíjet kurz měny. Ta má za sebou doposud nejúspěšnější 4 roky, kdy její kurz atakoval hranici 20 000 dolarů za jednotku. Podle odhadů by se nyní po snížení počtu vytěžených mincí mohla tato hodnota vyšplhat do rozmezí 50 000 až 100 000 dolarů, a to do konce příštího roku. Můžeme tedy očekávat podobnou bitcoinovou horečku jako na podzim roku 2017.

S největší pravděpodobností čekají nyní bitcoinovou burzu turbulence způsobené právě proběhnutým půlením. Demonstruje to vývoj posledních dní, kdy po koronavirovém pádu v polovině března hodnota Bitcoin zdvojnásobila svou hodnotu a atakovala hranici 10 000 dolarů. Následně za uplynulý víkend spadla o tisíc dolarů a nyní opět stoupá.

Zdroj: bbc.com