Boris Johnson schválil digitální daň, ve Velké Británii by měla začít platit v dubnu

Digitální daň je v současnosti velkým tématem po celé Evropě. Základní otázkou je, jak vyřešit problém s tím, že pro mezinárodní korporace jako jsou Amazon, Facebook nebo Google, je Evropa velkým trhem, avšak většinu daní z této činnosti platí mimo Evropu.

Evropská unie nemá zatím vůči velkým internetovým společnostem jednotnou politiku a jednotlivé státy, řeší tuto daňovou legislativu na individuální úrovni. Jako první zavedla tříprocentní digitální daň Francie a příští rok na jaře jí bude s konečnou platností následovat Velká Británie. Připravovaný krok potvrdil Boris Johnson, podle nějž je nutné, aby velké nadnárodní internetové společnosti dávaly zemím, kde působí spravedlivější příspěvek. Na nutnosti zavedení daně se shodují jak Konzervativci, tak Labouristé.

Americký prezident Donald Trump na kroky Francie zareagoval tím, že pokud bude na svém postoji trvat, zavede USA speciální daně a cla na tamní zboží.  Na nedávno proběhlém summitu NATO ve Watfordu se Trump nechal slyšet, že v nedávné době, vypsal speciální daň na francouzské víno a další kroky má v plánu. Dříve naznačil, že podobné kroky by se mohly týkat například sýrů nebo francouzských módních značek, a to až do výše sta procent. Dodal, že je připraven zavést podobný postup vůči všem zemím, které by se snažily o zavedení digitální daně.

Hlavním problémem je, že ačkoliv velké internetové společnosti vydělávají v Evropě miliardy eur, velká část jejich příjmu není kvůli svém u charakteru, místně zdaněna. Ačkoliv se tomu Donald Trump brání s velikou pravděpodobností se různá forma zdanění velkých digitálních korporací objeví i v dalších státech Evropy a také v České republice.

Zdroj: bbc.com