Zdroj: wikimedia.org

Británie zrychleně zavádí dronovou dopravu, autonomní letadla mají zásobovat ostrovy zdravotním materiálem

Zdravotnická krize spojená se onemocněním Covid-19 paralyzovala takřka celý svět. Některé procesy se však paradoxně dočkaly nebývalých impulzů a urychlení. Ve Velké Británii například pomohla krize k urychlení schvalování legislativy týkající se létajících dronů. Podle plánů tamních úřadů by bezpilotní letadla měla pomoci se zásobováním menších ostrovů. Jedná se o dlouhodobý projekt, avšak současná situace způsobila jeho aktualizaci a zrychlení realizace.

Současné dronové zkoušky podpořil Grant Shapps, státní tajemník pro dopravu. Ty jsou financované přímo vládou a jejich ostrá fáze by měla začít tento týden. Pokud budou zkoušky úspěšné (čemuž vše nasvědčuje), měly by úřady ve zrychleném řízení pozměnit systém letového provozu. Podle Sappse existuje v tuto chvíli naléhavá potřeba, aby byly změny prosazeny co nejdříve.

Jako první by měl být pomocí malých bezpilotních nákladních letadel zásoben ostrov Wight a drony by jej měly zásobovat především zdravotním materiálem. Za běžného stavu je ostrov zásobován pomocí trajektů, těch ale kvůli karanténě jezdí velmi málo.

Plán počítá s tím, že by denně proběhly až čtyři lety podle potřeb NHS (Nation Healt Service). Let mezi letištěm a ostrovem by měl zabrat přibližně 10 minut. Pokud tento program uspěje, budou drony do ostrovní nemocnice v budoucnu vozit například krev nebo orgány od dárců určené k transplantaci. Výhodou dronové dopravy je v takových případech rychlost a možnost okamžité realizace cesty.

V první fázi budou drony létat jednu trasu. V plánu je však vytvořit celou síť dronové dopravy mezi pevninou a ostrovy, jež se nachází nedaleko pobřeží Velké Británie. Na vývoji dronů se podílí mimo jiné také několik univerzit.

Zdroj: bbc.com