Foto: se svolením NASA

Do vesmíru úspěšně zamířil rentgenový teleskop, který se specializuje na sledování černých děr

NASA ve spolupráci s italskou kosmickou agenturou (ASI) slaví úspěšné vypuštění rentgenového teleskopu IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), který bude zkoumat černé díry. Teleskop do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

O IXPE jsme poprvé slyšeli již v roce 2017, kdy byl představen. Jde o vůbec první družici, která dokáže měřit polarizaci rentgenového záření, které pochází z kosmických zdrojů, jako jsou černé díry a neutronové hvězdy.

Družice je velká asi jako běžná lednice a je tvořena třemi teleskopy, které se specializují právě na měření rentgenového záření. Když se data ze všech těchto teleskopů spojí, může NASA vytvořit snímky, které by vědcům mohly poskytnout výrazně lepší představu o tom, jak fungují nebeské objekty, které vyzařují rentgenové záření. Díky těmto datům by například mohlo dojít k důkladnějšímu prozkoumání struktury Krabí mlhoviny, která je pozůstatkem po supernově, v jejímž středu rotuje neutronová hvězda.

Nutno přitom říci, že pozorování černých děr bylo dosud velkým oříškem. Nová data proto mohou pomoci odpovědět například na otázky, proč se černé díry otáčejí nebo jak pohlcují kosmický materiál. Není samozřejmě vyloučeno ani to, že povedou i k úplně novým objevům. Vedoucí mise, Martin Weisskopf, dokonce naznačil, že teleskop by mohl přinést ještě zajímavější teorie, než jaké vědci dosud předpokládají.

Zdroj: engadget.com