Fukušima se znovu vrací na energetickou mapu, stane se Mekkou obnovitelných zdrojů

Při vyslovení jména Fukušima se většině libí vybaví poslední velká jaderná havárie. Paradoxně k ní došlo díky nedostatku elektrické energie potřebné k chlazení reaktoru. K výpadku došlo během zemětřesení, které vyvolalo vlnu tsunami.

Neštěstí mělo za následek zamoření tamní půdy, kterou tím pádem nelze použít k zemědělství. Místní úřady se proto rozhodly, že využijí tuto plochu a vybudují na ní energetický park zaměřený na maximální využití obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2024 by tam mělo být postaveno jedenáct velkoplošných solárních panelů a deset větrných elektráren schopných vygenerovat 600 megawattů energie (jeden reaktor Temelínské elektrárny generuje 1055 megawattů).

Původní jaderná elektrárna dokázala pro prefekturu Fukušima vyrobit 4 700 megawattů. O jejím obnovení místní úřady neuvažovaly, a to jednak z pietních a bezpečnostní důvodů a jednak kvůli silnému hlasu veřejnosti, která žádala přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Tento krok místních úřadů přichází v době otevřené debatě o jaderné energii. Někteří odborníci poukazují na to, že se jedná o cestu, která by mohla zpomalit klimatickou krizi, jiní se naopak obávají její bezpečnosti a poukazují na to, že lidstvo zatím nepřišlo s uspokojivou metodou nakládání s vyhořelým jaderným palivem.

Prefektura Fukušima stanovila v roce 2014 cíl, že do roku 2040 chce plně uspokojit energetické potřeby svých obyvatel elektřinou z obnovitelných zdrojů. V současnosti je napojená na Tokijskou energetickou síť, do budoucna se však bude muset opět osamostatnit.

Zdroj: japantimes.co.jp