Komise pro bezpečnost dopravy zveřejnila první výsledky vyšetřování nehody autonomního vozu Uber a chodkyně

Jsou autonomní auta bezpečná? To je otázka, která trápí USA i celý svět od jara loňského roku, kdy došlo k fatální nehodě, při němž jedno z testovacích aut Uber srazilo a usmrtilo chodkyni. Stalo se tak během jedné z mnoha testovacích jízd, které vozy Uber absolvovaly před možným uvedením do možného plného provozu.

Nehoda okamžitě zastavila testování veškerých autonomních automobilů a následné vyšetřování ukázalo, že chybu udělala jak řidička, která měla vůz hlídat, tak chodkyně, která přecházela silnici v nevhodném místě, s kolem a naprosto bez reflexních prvků. Klíčovou otázkou však bylo, proč na její přítomnost nezareagoval autonomní systém?

Spekulací a názorů odborníků bylo mnoho. Objevilo se například tvrzení, že za všechno mohlo kolo, která žena vedla nebo, že si systém spletl ženu s poletujícím igelitem. Nyní však máme první oficiální stanovisko Americké národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB), která celý problém vyšetřovala.

Podle prvních zveřejněných informací nedokázalo auto chodce před srážkou správně identifikovat. To že jde o chodce rozpoznaly systémy až ve chvíli, kdy osudnému nárazu nešlo zabránit. Více informací by komise měla poskytnout během konference 19. listopadu.

Kromě okolností nehody zprávy uvádí také to, že samořídící vozidla společnosti Uber měla v období 2016-2017 37 nehod. Uber nechtěl celou záležitost komentovat před představením plné verze výsledků vyšetřování.

Uber skončil s testováním svých vozidel v Arizoně, kde k nehodě došlo a po několika měsících získal povolení v Pensylvánii, kde v testech pokračoval.

Zdroj: bbc.com