Microsoft pravděpodobně vyřešil zásadní problém kvantové výpočetní techniky
Plně funkční kvantová výpočetní technika je velkým snem řady výzkumníků. Jen si to představte – stroj pracující na kvantové úrovni, který by zvládal složité výpočty exponenciálně rychleji než počítač omezený klasickou fyzikou.
Přestože ale společnosti IBM, Google a další již dříve oznámily iterativní kvantový výpočetní hardware, stále se nepoužívá k žádným praktickým účelům. To by se mohlo změnit s nejnovějším oznámením společností Microsoft a Quantinuum, které tvrdí, že vyvinuly dosud nejbezchybnější kvantový výpočetní systém.
Zatímco klasické počítače a elektronika se spoléhají na binární bity jako základní jednotku informace (mohou být buď zapnuté, nebo vypnuté), kvantové počítače pracují s tzv. qubity, které mohou existovat v superpozici dvou stavů současně. Problémem qubitů je, že jsou náchylné k chybám, což je hlavní důvod, proč se dnešní kvantové počítače (známé jako Noisy Intermediate Scale Quantum [NISQ] počítače) dosud používaly pouze pro výzkum a experimenty.
Microsoft se snažil předejít vysoké chybovosti tím, že sloučil fyzické qubity do virtuálních qubitů, což umožnilo aplikovat diagnostiku a opravu chyb bez jejich zničení a spustit je na hardwaru společnosti Quantinuum. Výsledkem bylo 800násobné snížení chybovosti, než když se výzkumníci spoléhali pouze na fyzické qubity. Microsoft tvrdí, že byl schopen provést více než 14 000 experimentů bez jakýchkoli chyb.
Jason Zander, který pracuje v divizi strategických misí a technologií společnosti Microsoft, uvedl: „Stručně řečeno, potřebujeme přejít na spolehlivé logické qubity vytvořené spojením několika fyzických qubitů dohromady, aby byly chráněny proti šumu a udržely dlouhý (tj. odolný) výpočet.“
Výzkumníci si budou moci spolehlivé kvantové výpočty Microsoftu vyzkoušet v příštích několika měsících prostřednictvím služby Azure Quantum Elements, kde budou k dispozici jako neveřejný náhled. Cílem je posunout se ještě dále na úroveň 3 kvantového superpočítače, který bude teoreticky schopen řešit neuvěřitelně složité problémy, jako je změna klimatu či výzkum nových léčiv. Nicméně ke skutečnému praktickému využití vede ještě dlouháa cesta.
Zdroj: engadget.com