Foto: se svolením NASA

NASA konečně vypustila Webbův vesmírný teleskop

Na Štědrý den ráno NASA konečně vypustila vesmírný teleskop Jamese Webba. Po dlouhých 14 letech vývoje a celé řadě odkladů tak tento dosud nejvýkonnější teleskop odstartoval z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně na raketě Arianespace Ariane 5.

Teleskop bude obíhat kolem Slunce v blízkosti druhého Lagrangeova bodu, což je místo, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Pro představu – toto místo je od Země vzdáleno zhruba 1,5 milionu kilometrů, což je skoro pětinásobek vzdálenosti Měsíce od Země.

Do cíle dorazí přibližně za měsíc. Webbův teleskop má přitom velmi významnou úlohu – vědci totiž věří, že jim pomůže nahlédnout do černých děr, pozorovat některé z nejstarších galaxií ve vesmíru a vyhodnotit obyvatelnost nejrůznějších exoplanet. Dokonce by měl být schopen dohlédnout až „na počátek našeho vesmíru“, jelikož bude podle NASA pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času. Teleskop totiž dokáže „pozorovat“ infračervené světlo, které k nám od nejvzdálenějších objektů nyní přichází.

NASA na projektu spolupracovala s evropskou a kanadskou vesmírnou agenturou. Mise byla nicméně několikrát odložena. NASA původně doufala, že teleskop vypustí již v roce 2007, to se kvůli prudce rostoucím nákladům nezdařilo. V roce 2016 bylo ohlášeno, že teleskop byl dokončen, nicméně projekt byl opět pozastaven kvůli komplikacím při stavbě. Teleskop byl proto sestaven až v roce 2019, udeřila však pandemie covidu-19, která proces dále zpozdila. Odklady se nevyhnuly ani startu, který byl z 18. prosince opět na poslední chvíli o několik dní odložen.

V následujících měsících se však již můžeme těšit na nové poznatky, které Webbův teleskop o vesmíru zjistí.

Zdroj: engadget.com