Zdroj: pixabay.com

Nemocnice v Kolumbii testuje plicní ventilátor řízený počítačem Raspberry Pi

Malé počítače typu Arduino nebo Raspberry Pi jsou v makerské komunitě oceňovány především pro svou univerzálnost a dostupnou cenu. Tyto vlastnosti potvrzují mini počítače i nyní v době krize způsobené pandemií viru Covid-19. Ten způsobuje mimo jiné dýchací potíže a při vážném průběhu nemoci je nutné pacienty připojovat na umělou plicní ventilaci. Těchto přístrojů je však po celém světě nedostatek.

Tento problém se pokusil vyřešit elektronický kutil Marco Mascorro ze San Francisca, který navrhl a vyvinul jednoduchý plicní ventilátor, který je možné složit z běžně dostupných součástek a jehož základem je právě počítač Raspberry Pi. Svůj výtvor i s kompletním návodem prezentoval Mascorro na internetu.

Výhodou jeho výtvoru je především možnost většinu součástek snadno sehnat na běžném trhu, takže si takový přistroj může na základě návodu sestavit prakticky kdokoliv. Nápad se ujal mimo jiné v několika nemocnicích v jihoamerické Kolumbii. Tamní lékaři říkají, že běžné standardizované přístroje je pro ně při dnešní poptávce velmi obtížné získat, a musí tedy sáhnout k tomuto nepříliš tradičnímu řešení.

Nedostatek ventilátorů v Kolumbii je tak akutní, že nouzový respirátor založený na Raspberry Pi testují ve zrychleném řízení dvě z tamních lékařských institucí. Pokud projdou testy, budou je moci využívat všechny zdravotnické ústavy v zemi.

Minipočítač hraje v systému ventilátoru klíčovou roli. Otevírá a zavírá hlavní ventily a dokáže měřit tlak a podle něj určovat míru pomoci, kterou pacient potřebuje. Pokud budou úspěšné série testů na zvířatech, a následně na lidech, mohly by tyto plicní ventilátory nastoupit do plného nasazení v květnu.

Zdroj: bbc.com