Programátoři se pokusili vyvinou AI, ktera by dokázala těžit v Minecraftu diamanty. V těžkých podmínkách ale neuspěli

Hraní lidských her je ve světě umělé inteligence velkým tématem. Umělá inteligence dokázala porazit lidské protivníky v šachu, Go i Starcraftu a nyní má před sebou další úkol. A tím není nic jiného než populární akčně-budovatelská hra Minecraft.

Na počátku tohoto roku, byla vyhlášená soutěž MineRL o nejlepší program umělé inteligence, který dokáže ve hře těžit diamanty. Tento zdánlivě jednoduchý úkol je poměrně komplexní, hráči totiž musí získat suroviny na krumpáč, díky kterému mohou kopat zem, postavit jednoduché stavby, prozkoumat podzemní jeskyně a vyhnout se přitom jejich obyvatelům.

Ačkoliv to vypadá jako banální úkol, jedná se o soubor různých činností, který se pro umělou inteligenci ukázal jako nesmírně složitý. Do výzvy se zapojilo více než 660 týmů nebo jednotlivců a nikdo nedokázal uspět. Nejlepší boti, kteří hru hráli, se dokázali naučit mezistupně a postavit pec na výrobu odolnějších krumpáčů, nikdo z nich však nenašel diamant.

Úkol se ukázal jako velice složitý i při použití vyspělých metod AI jako je strojové učení, napodobování hráčů a posilování učení. Někteří řešitelé zvolili metodu samostatného učení ve formě pokusu a omylu. Podobě se v minulosti naučil hrát Go například program AlphaGo. Ten nejdříve studoval dostupné lidské partie a pak hrál hru sám se sebou a postupně se zdokonaloval. Jak se ukázalo, u Minecraftu se tento postup uplatnit nepodařilo.

Klíčové bylo zřejmě omezení, které organizátoři řešitelům dali. Jejich programy měli k dispozici „pouze“ tisíc hodin videí a mohli se učit pouze 4 dny. Využít přitom směli jen jeden procesor Nvidia. Organizátoři tak chtěli ukázat, že ačkoliv se mohou zdát být schopnosti AI dnes téměř nekonečné, vše je závislé na prostředcích a použitém hardwaru. Hlavní linie rozvoje umělé inteligence přitom podle nich povede právě použitím omezených prostředků, na něž dosáhne téměř každý a nikoliv pouze korporáty typu Google nebo Microsoft.

Zdroj: bbc.com