Zdroj: blog.x.company

Projekt Tidal využívá umělou inteligenci a rozpoznávání obrazu pro monitorování dat v oceánech. Cílem je vytvořit podmínky pro udržitelný rybolov

Oceány patří mezi nejrozsáhlejší a nejdůležitější ekosystémy na naší planetě, a přesto o nich lidstvo ví překvapivě málo. Společnost Alphabet spadající do portfolia Google proto vyhlásila otevřený projekt Tidal, jenž si klade za cíl právě zlepšit porozumění podmořskému životu. Podle vedoucího projektu bude pro lidstvo jednodušší chránit něco, co zná, a právě proto je nutné povědomí o oceánu a životu v něm rozšiřovat.

Prvním hmatatelným výstupem projektu Tidal je speciální kamerový systém spojený s počítačovým viděním a dalšími technologiemi umělé inteligence. Tento systém má monitorovat hejna ryb během jejich vývoje a jeho velkou výhodou je, že díky výše zmíněným technologiím dokáže bezpečně rozpoznávat jednotlivé druhy ryb.

Konstrukce kamerového systému přitom nebyla vůbec jednoduchá. Přístroje musely být konstruovány tak, aby dokázaly dlouhodobě odolat vysokému tlaku i nízkým teplotám, jež ve větších hloubkách oceánu panují.

https://miro.medium.com/max/640/1*SMEAKpoP-sFCyNeRbtK1-Q.gif
Zdroj: blog.x.company

Kromě druhů ryb budou jednotlivé měřící stanice zaznamenávat také údaje o prostředí, jako je složení vody, teplota nebo hladina kyslíku. Tato data potom budou moci odborníci porovnat právě s výskytem jednotlivých druhů ryb a také s jednotlivými cykly přílivu a odlivu.

Ačkoliv byl tento projekt oficiálně představen teprve nyní, funguje už tři roky. Přílivové kamery jsou rozmístěny v Evropě a Asii a pomáhají sledovat některé druhy kriticky ohrožených ryb. Autoři projektu Tidal si uvědomují, že ryby jsou pravidelným zdrojem bílkovin pro více než tři miliardy obyvatel naší planety, zároveň však nejsou možnosti oceánů nevyčerpatelné. Cílem tedy je vytvořit ideální metodiku pro rybolov tak, aby poskytoval lidstvu dostatečné množství zdrojů a byl zároveň co nejšetrnější k přírodě.

Zdroj: blog.x.company