Robosoutěž ČVUT nabíádla přehlídku šplhajících robotů, ve středoškolském kole zvítězil tým z gymnázia Špitálská

Robosoutěž pořádaná pražským ČVUT se během uplynulých deseti ročníků stala velmi populární. O tom svědčí také rekordní účast středních škol v rámci letošního jedenáctého ročníku, jehož finále proběhlo na sklonku minulého týdne. Přihlásilo se celkem 164 týmů ze 77 různých středních škol po celé České republice.

Do finále, které probíhalo během celého podzimu se probojovalo celkem 36 týmu, jejichž roboti se ukázali jako nejlepší. V Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT je úvodním slovem uvítal humanoidní robot Ludvík a následně vypukla soutěžní horečka.

Organizátoři si pro letošní ročník soutěže přichystaly úkol nazvaný Mountain Climber. Ten se zásadně lišil od úkolů z předchozích ročníků. Hlavním úkolem týmů totiž nebyla manipulace s objekty, ale cesta složitým terénem, tedy po simulovaném horském hřebenu. Rozdíl byl také v tom, že roboti neznaly od počátku rozmístění překážek a museli na ně reagovat podle aktuální situace.

S úkolem si nejlépe poradil tým R2-D2 z Gymnázia Špitálská v Praze, který postavil čtyřkolové vozítko s kompaktním designem a náhonem na všechna kola. „Náš robot měl lepší mapovací systém. Navíc jsme při změně nastavení hrací plochy používali PC simulátor jízdy, ten nám umožnil zvolit pro robota nejlepší startovací pozici,“ komentuje člen vítězného týmu Jakub Jandus z Gymnázia Špitálská.

Na dalších druhém místě se umístily týmy Mindbreak a Mindfield z Gymnázia Příbram. Hlavní pořadatel soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT komentuje: „Na prvních třech místech se umístili roboti, kteří byli prostě inteligentnější – po cestě vyhledávali vrcholy, mapovali terén a nešli přímo rovně přes hřeben“.

Zdroj: tisková zpráva