Rolls-Royce přišel s AI nástrojem, který umožní pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou mluvit vlastním hlasem

Společnost Rolls-Royce, přesněji jeho výzkumná laboratoř R2 Data Labs, ve spolupráci s organizací MNDA (Motor Neurone Disease Association), společnostmi Intel, Microsoft a některými dalšími vytvořila technologii, která má umožnit pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou mluvit vlastním hlasem, a to i poté, co o něj přišli. Využívá AI v kombinaci s technikou zvanou voice banking (digitální uchování hlasu pro budoucí použití).

Podle britského strojírenského obra budou pacienti s ALS díky technologii nazvané Quips moci konverzovat prostřednictvím počítače za pomoci vlastního hlasu, slov, hovorových výrazů i přízvuku, aniž budou muset dělat pauzy pro napsání odpovědí nebo se omezovat na předepsanou sadu slov.

Společnost také tvrdí, že technologie se dokáže díky AI a voice bankingu naučit unikátní styl mluvy každého člověka a použít jej v hovorech. Kromě toho se prý umí přizpůsobit konkrétním společenským situacím  a např. ví., že jinak by měl mluvit, když je uživatel v práci, doma nebo v baru.

Právě komunikace je jedním z nejobtížnějších aspektů života s ALS. Podle odhadů touto nevyléčitelnou nemocí trpí na celém světě kolem 400 tisíc lidí, přičemž každý rok jich 100 tisíc zemře. V Česku žijí s touto diagnózou stovky lidí.

Rolls-Royce doufá, že technologii, jež je zatím v rané fázi vývoje, integruje do některých nástrojů, které pacienti s ALS již ke komunikaci používají. Např. do té, kterou za života používal slavný fyzik Steven Hawking. V tuto chvíli však není jasné, kdy přesně se do praxe dostane.

 

 

Zdroj: endgadget.com, rolls-royce, zdravi.euro.cz