Foto: se svolením NASA

Saturnův měsíc Mimas, který se podobá Hvězdě smrti ze Star Wars, pravděpodobně skrývá podzemní oceán

Během výzkumu, jehož cílem bylo zjistit, zda je Saturnův měsíc Mimas geologicky mrtvý, objevili vědci něco mnohem zajímavějšího. Získali totiž „přesvědčivé důkazy“ o tom, že Mimas, který se nápadně podobá Hvězdě smrti ze Star Wars, skrývá pod svým povrchem oceán. Pokud se důkazy potvrdí, mohlo by tak dojít k rozšíření potenciálně obyvatelných míst v naší Sluneční soustavě.

Měsíce tvořené převážně ledem, u nichž lze dokázat podpovrchové oceány, v poslední době získaly velkou pozornost vědců. Mezi dva nejznámější příklady v naší Sluneční soustavě patří Saturnův Enceladus a Jupiterova Europa. Tato dvě vesmírná tělesa jsou považována za horké kandidáty na hledání mimozemského života. Zdá se přitom, že zejména Enceladus má většinu složek potřebných k udržení života ve své mořské vodě, která tryská z gejzírů poblíž jižního pólu měsíce.

Ale zatímco povrch Europy i Enceladu vykazuje známky geologické aktivity, což naznačuje existenci vnitřního zdroje tepla, který umožňuje existenci kapalné vody, povrch Mimasu je silně zvrásněný, což podle tiskové zprávy vedlo vědkyni Alyssu Rhodenovou z Jihozápadního výzkumného institutu (SwRI) k podezření, že jde „jen o zmrzlý blok ledu“.

Rhodenová ale změnila svoje stanovisko a nyní se domnívá, že Mimas díky svému kráterovitému vzhledu skrývá oceán. Ve vědeckém článku publikovaném počátkem tohoto měsíce v časopise Icarus Rhodenová a její kolega Matthew Walker z Planetary Science Institute v arizonském Tucsonu dokazují, že drobné výkyvy na oběžné dráze měsíce zjištěné sondou NASA Cassini je možné vysvětlit gravitačními interakcemi se Saturnem, které produkují dostatek tepla udržujícího tekutý oceán pod tlustou ledovou vrstvou. Podle odhadů vědců by měla být tato ledová krusta silná 14 až 20 kilometrů.

Vědci však upozorňují na to, že výzkum je teprve v začátcích a bude potřeba vše ještě pečlivě ověřit. Nicméně zjištěná data by mohla pomoci porozumět výskytu oceánů na ještě vzdálenějších vesmírných tělesech, jako je například Uran.

Zdroj: theverge.com