Sonda NASA se dostala do blízkosti středu naší soustavy a přináší zajímavá fakta o Slunečním větru

Výzkum vesmíru je složitý z řady důvodů. Kromě velkých vzdáleností, jež je nutné překonat, je na vinně i prostředí s různými druhy záření a extrémními teplotami. To je také důvod, proč toho zatím víme tak málo o Slunci, ačkoliv je na vesmírné poměry relativně blízko.

Naše znalosti o nejbližší hvězdě se teď výrazně rozšířili díky zjištěním kosmické lodi Parker Solar Probe, kterou na misi směrem ke Slunci poslala americká vesmírná agentura NASA loni v srpnu. Základní vlastností sondy Parker Solar Probe je odolnost vůči vysokým teplotám – díky tepelným štítům dokáže odolat teplotě až 1370°C.

Na své cestě je nyní loď přibližně ve vzdálenosti 15 milionů kilometrů od Slunce, což je výrazně blíže, než průměrná vzdálenost Merkuru a blíže než kterákoliv jiná sonda, jež se na cestu směrem do středu naší soustavy vydala.

Jedním z hlavních úkolů programu je zjistit více o částicích s vysokou energií, jež Slunce nepřetržitě produkuje. Jedná se o jev, který vědci zjednodušeně pojmenovali Sluneční vítr a jeho stopy můžeme pozorovat i na Zemi, například ve formě polární záře. Kromě toho dokáže tento jev ovlivnit chování elektroniky, a to nejen na vesmírných lodích, ale při silných emisích částic také přímo na Zemi. Nové znalosti by mohly pomoci vědcům tyto změny předpovídat a lépe se připravit na případné problémy.

Sonda také díky měření zjistila, že magnetické pole Slunce není příliš stabilní, často se mění a působí v něm různé síly. V blízkosti Slunce se dokonce magnetické pole na malé okamžiky mění svou polaritu o 180°. Podle odhadů by na tyto změny mohl mít vliv právě Sluneční vítr.

Sonda svou misi zatím nekončí a posílá na Zem další a další data. Podle NASA se tak můžeme v brzké době o Slunci dozvědět další zajímavé skutečnosti.

Zdroj: nasa.gov