Foto: se svolním Exit International

Ve Švýcarsku zlegalizovali hi-tech kapsli pro asistovanou sebevraždu

Kabinu pro asistovanou sebevraždu jako ze sci-fi filmu začnou používat ve Švýcarsku již v roce 2022. Modul připomínající hi-tech rakev s názvem Sarco byl vytištěn na 3D tiskárně a pro ukončení života používá dusík.

Vynálezce Philip Nitschke z mezinárodní neziskové organizace Exit International se sídlem v Austrálii uvedl, že „kapsle smrti“ Sarco je „aktivována zevnitř osobou, která si přeje zemřít“. Výhodou tohoto zařízení je přitom to, že může být postaven kamkoli, tedy i na oblíbené místo v přírodě, domů nebo do prostor, které jsou pro asistovanou sebevraždu určeny.

„Kapsle je umístěna na zařízení, které zaplaví vnitřek dusíkem, čímž se rychle sníží hladina kyslíku z 21 procent na 1 procento, a to během zhruba 30 sekund,“ uvedl Nitschke. „Osoba se může cítit trochu dezorientovaná a může pociťovat mírnou euforii, než ztratí vědomí. Smrt nastává v důsledku hypoxie a hypokapnie, tedy nedostatku kyslíku, respektive oxidu uhličitého. Nedochází k žádné panice ani pocitu dušení.“ Nitschke také dodal, že smrt v takovém prostředí obvykle nastává po pěti až deseti minutách bezvědomí.

Nicméně některé funkce kabina prozatím postrádá. Bude potřeba dodat ještě kameru nezbytnou pro komunikaci a zaznamenávání informovaného souhlasu.

Nitschke také uvedl, že Exit International plánuje vyvinout způsob, jak by celý proces mohl probíhat bez požadavku na přítomnost lékaře při psychiatrickém vyšetření. „Naším cílem je vyvinout screeningový systém s umělou inteligencí, který by vyhodnotil duševní způsobilost osoby,“ řekl Nitschke. Ačkoli vůči tomuto postupu existuje velká skepse, mělo by to fungovat tak, že by stačilo vyplnit online test, po jehož úspěšném absolvování by daný člověk získal přístupový kód do Sarca.

Není divu, že zařízení Sarco vyvolává rozporuplné reakce a kritici tvrdí, že je v rozporu s lékařskou etikou. Nicméně švýcarská média uvádějí, že výrobce těchto „kapslí smrti“ zákonné povolení pro jeho používání již získal.

Zdroj: gizmodo.com