Foto: Sahar Saleem et al.

Vědci digitálně rozbalili mumii egyptského faraona, získali velmi cenné informace

Technologie, které vědci používají při své práci, se rychlým tempem zdokonalují, což vede k posouvání hranic lidského poznání. Skvělým příkladem je nedávný úspěch – vědcům se totiž pomocí CT skenů podařilo virtuálně zrekonstruovat podobu nedotčené (tedy nerozbalené) mumie.

Mumie Amenhotepa I. byla objevena již v roce 1881 v Deir el-Bahari, což je egyptská vesnice ležící poblíž slavného Údolí králů. Celých 140 let se vědci kvůli obavám z poškození obličejové masky či samotného těla zdráhali mumii rozbalit. Nyní to již nebude nutné. Díky technologii výpočetní tomografie (CT) se jim to totiž již podařilo, aniž by na mumii museli sáhnout.

https://www.frontiersin.org/files/Articles/778498/fmed-08-778498-HTML-r1/image_m/fmed-08-778498-g003.jpg
Foto: Sahar Saleem et al.

Tohoto úspěchu dosáhl vědecký tým z Káhirské univerzity. K tomuto kroku se přitom vědci rozhodili proto, aby zjistili více o životě Amenhotepa I. a jeho době. Digitální rozbalení mumie odhalilo, že tento faraon zemřel ve věku zhruba 35 let. Pomocí CT bylo možné zjistit také obličejové rysy tohoto vládce. Podle zjištění se zdá, že se jeho podoba velmi blíží vzhledu jeho otce faraona Ahmose I.

Amenhotep I. „měl úzkou bradu, malý úzký nos, kudrnaté vlasy a mírně vyčnívající horní zuby,“ uvedla doktorka Sahar Saleemová, hlavní autorka studie. Nicméně otázkou zůstává, proč zemřel v tak mladém věku. Vědci totiž nenašli žádné známky vnějších zranění, které by mohly vést k jeho smrti.

Zajímavé ale je, že objevili různá posmrtná zranění, která na těle pravděpodobně způsobili vykradači hrobů – tím největším bylo oddělení hlavy od těla. Je přitom zajímavé, že tato poškození byla opravena márnicovými kněžími 21. dynastie přibližně 400 let po Amenhotepově smrti.

Pomocí CT vědci objevili také asi 30 amuletů ukrytých mezi Amenhotepovými obvazy. Tento objev přitom pravděpodobně vyvrací dlouho zastávanou teorii, že kněží pozdějších dynastií tyto ozdoby znovu používali při pohřebních obřadech svých faraonů.

Všechny fotografie zmiňované studie najdete zde.

Zdroj: engadget.com