Vědci pátrají po příčině víkendové vlny tsunami, zemětřesení ji nezpůsobilo

Vlna tsunami, která o víkendu zasáhla oblast Sundského průlivu v Indonésii, napáchala obrovské škody a připravila o život stovky lidí. Celou oblast celá událost zaskočila především proto, že jí nepředcházelo zemětřesení ani další varovné signály, které by mohly místní úřady zachytit a včas varovat obyvatele. Celá událost se přitom stala v 9:30 večer tamního času, kdy se mnoho lidí pohybuje v blízkosti pláží.

První vědecké teorie spekulují o možnosti podmořské vulkanické erupce, která způsobila masivní sesuv půdy, jenž svou energii následně udělil mase vody. Jako možného viníka označili vědci sopku Anak Krakatu, která během prosince vykazovala aktivitu a chrlila sloupec popela do atmosféry. V osudný den však vypadala klidně.

Místní meteorologové a geofyzici pouze krčí rameny. Bez otřesů a dalších varovných znamení nedokáží nebezpečí přesně předpovědět. Čidla, která by měla zaznamenat otřesy půdy v případě víkendového neštěstí, nevykazovala žádné abnormální známky seismické aktivity.

Kromě zemětřesení nebo sesuvu půdy v minulosti vytvořily vlny tsunami také mimořádně silné bouře. Ty však v oblasti zaznamenány nebyly.

Místní vědci nyní budou studovat data z různých měření v době, kdy mohla vražedná vlna vzniknout, aby prostřednictvím jejich analýzy mohli přijít na příznaky, které by v budoucnu mohly před podobnými katastrofami varovat. Vědci se shodují na tom, že rozsah katastrofy způsobil i fakt, že k ní došlo nedaleko pobřeží, takže nebylo možné zaznamenat ani samotnou blížící se vlnu.

Zdroj: theverge.com