Vědci stvořili mikroskopické roboty vytvořené z biologických materiálů, mohou čistit vodu nebo dopravovat látky v lidském těle

Spolupráce vědců ze tří prestižních amerických univerzit vedla ke stvoření unikátních minirobotů, jež mohou stát na počátku výrazných změn v biologii a zdravotnictví. Tým byl tvořený zástupci Tufts University, University of Vermont a Wyss Institute spadající pod Harvardskou univerzitu.

O svém výtvoru mluví jako o robotech, protože se jedná o uměle vytvořené buněčné shluky, jež je možné využít ke konkrétním účelům. Ke svému pohybu používají biologickou energii a v případě poškození se dokáží uzdravit. Nesplňují však definici organizmů v tom smyslu, že se nedokáží rozmnožovat, živit se nebo reagovat na vnější podněty. Jejich tvůrci je označují jako živé stroje nebo též xenoboty.

Materiál na jejich tvorbu získali vědci separací buněk ze žabích embryí. S jejich návrhem jim potom pomáhal především super počítač UVM. Podle vědců by tito nebo podobní roboti mohli v budoucnu pomáhat jak v lidském těle, tak mimo něj. Dokázali by například cíleně doručovat látky ke konkrétním orgánům nebo čistit ucpané tepny a cévy. Mimo lidské tělo by mohli být xenoboti využitelní například při sběru mikroplastů v oceánech nebo detekci radioaktivních sloučenin a dalšího znečištění.

Při tvorbě návrhu „konstrukce“ těchto strojů využíval superpočítač evoluční algoritmus k vytvoření tisíců návrhů kandidátů na nové formy života. Tyto návrhy ve formě modelů se pak snažili v rámci simulací plnit různé úkoly. Na základě toho byl potom vybrán nejvhodnější model.

Výhodou xenobotů je i to, že jsou tvořeni ze zcela přírodních materiálů, a jsou tudíž rozložitelní. To je důležité nejen kvůli životnímu prostředí, ale především vzhledem k lidskému tělu. Pro něj nejsou totiž nijak toxické.

Zdroj: uvm.edu