Zdroj: pixabay.com

Vědci vyvinuli speciální tranzistor schopný generovat elektrickou energii z vodních kapek

Pokud mluvíme o generování elektrické energie s pomocí počasí, většinou myslíme solární energii. Vědci však delší dobu pracují na využití jiného meteorologického jevu, a totiž deště. Jde o poslední objev v této oblasti, který představila Hongkongská univerzita. Podařilo se jim vyvinout součástku na bázi tranzistoru, která dokáže díky jediné kapce vyprodukovat napětí 140 V nebo dostatek energie na rozsvícení 100 malých elektrických LED diod. Až doposud dokázaly obdobné součástky generovat 1000x méně energie.

Součástka využívá triboelektrický jev, který dokáže pomocí elektrostatické indukce generovat napětí. Jedná se o stejný efekt, který známe z hodin fyziky o tření ebonitové tyče o liščí kožešinu. Generátor energie z vodních kapek je výjimečný především účinností změny statické elektřiny na účinnou energii.  Klíč je v kombinaci použitých materiálů. Základem jsou dvě elektrody – jedna z hliníku a druhá z oxidu india a cínu, která je navíc potažená speciálním materiálem PTFE, který poskytuje téměř trvalý elektrostatický náboj. Kapka vody spojí tyto dvě elektrody, a tím vygeneruje elektrický náboj.

Zatím se jedná o první krok k vytvoření skutečně funkční součástky. Tvůrci systému jsou v současnosti ve fázi vygenerování výboje energie, dalším krokem je její akumulace. Panely vytvořené z těchto elektronů by v budoucnu mohly doplňovat solární panely a pomoci generovat elektřinu i za špatného počasí. Uvažovat by se dalo i o implemenatci do předmětů denní potřeby, jež přichází do styku s vodou jako je například láhev nebo deštník.

Zdroj: engadget.com