Zdroj: pixabay.com

Vědcům se podařilo objevit protein, jenž by mohl být Achillovou patou koronaviru, jde o zásadní krok na cestě k účinné vakcíně

Texaská univerzitaAustinu ve spolupráci s Národním zdravotnickým ústavem  USA hlásí možný průlom v boji s koronavirem. Podařilo se jim totiž vytvořit tzv. 3D mapu viru SARS-CoV-2, díky níž se mohou o viru samotném a především o účinných protilátkách dozvědět mnohem více. Tyto znalosti by se mohly stát odrazovým můstkem při vývoji antivirotik a vakcíny proti tomuto zákeřnému organizmu.

Koronaviru, jak se začal původce těžké nemoci ve zkratce označovat, zatím podlehlo 2 000 lidí a počty nakažených rostou po tisících. Situace je kritická především v Číně. Virus a strach z nákazy má však vliv na události po celém světě.

Týmu texaských vědců pod vedením strukturálního biochemika Jasona McLellana se nyní podařilo virus důkladně prozkoumat a především odhalit jeho slabé místo. Týmu se podařilo zjistit, že citlivým místem viru by se mohl stát protein. Ten slouží k tomu, že vir dokáže proniknout do buňky a kopírovat sám sebe. To z něj dělá agresivní nebezpečný organizmus, ale zároveň by to mohlo posloužit k jeho zničení.

Vědci předpokládají, že pokud podobu tohoto proteinu budou znát, dokáží vytvořit vakcínu. Ta následně dokáže aktivovat imunitní systém rychleji a organizmus bude mít šanci se s virem vyrovnat dříve, než se začne nekontrolovaně množit.

Biologům pomohly při jejich práci speciální mikroskopy schopné detailně zmapovat strukturu viru. Lékaři zjistili, že právě výše zmíněný protein dělá z koronaviru nebezpečnější nákazu, než kterou byl virus SARS a také je důvodem, proč účinné látky proti SARS na koronavirus nereagují. Nyní se na základě získané 3D mapy a znalostí proteinu odborníci pokusí navrhnout a otestovat účinnou vakcínu.

Zdroj: cnet.com