10 zkratek a triků, které vám ulehčí práci s MacBookem

Uživatelské prostředí MacBooku je samo o sobě intuitivní, práci v něm si ale můžete ještě více usnadnit, když znáte různé tipy, triky a zkratky. Sepsali jsme těch 10 nejoblíbenějších, které využijete každý den.

1) Vyhledávací systém Spotlight

Vyhledávání Spotlight prochází všechny položky ve vašem systému, ať už používáte MackBook Pro nebo MacBook Air. Po zadání vyhledávacího dotazu Spotlight zkoumá nejen soubory na disku, ale i web, slovník, záložky nebo historii v prohlížeči. Vyřešíte zde třeba i přepočet měn. Zobrazíte ho snadno stisknutím kláves Command + Space.

2) Rychlé přepínání mezi aplikacemi

Pokud vás nebaví složité překlikávání mezi aplikacemi, tato funkce je přesně pro vás. Usnadněte si multitasking stisknutím kláves Command + Tab. Držte Command a mačkáním tabulátoru přepínejte mezi jednotlivými aplikacemi. Command + Q pak danou aplikaci zavře.

3) Rychlé spuštění Hot Corners

Sedíte na školení a potřebujete otevřít poznámky na jedno kliknutí? Využijte funkci Hot Corners (aktivní rohy). Najeďte myší do rohu a automaticky se spustí vámi nastavená funkce. V Nastavení > Mission Control > Hot Corners (aktivní rohy) si snadno zvolíte, jaká to bude – rychle napíšete poznámku, zobrazíte plochu nebo třeba uspíte MacBook.

4) Okamžité skrytí aplikace nebo okna

Otevřené okno nebo aplikaci v mžiku skryjete kombinací kláves Command + H.

5) Rychlé pořízení screenshotů

Stisknutím tlačítek Shift + Command + 3 vytvoříte screenshot celé obrazovky.

Pomocí Shift + Command + 4 uděláte screenshot jen vybrané části obrazovky.

Klávesy Shift + Command + 5 vyvolají rozhraní, pomocí kterého můžete zachytit video z obrazovky. Tato funkce je velmi užitečná, když třeba někomu názorně ukazujete, jak pracovat s klávesovými zkratkami nebo jakýkoliv jiný návod.

otechnice-cz-istyle-cz-01

6) Kopírování URL adresy bez klikání

Zkopírujte si URL adresu v prohlížeči Safari během sekundy. Nejdřív stiskněte Command + L, tím ji označíte, klávesami Commnad + C ji pak zkopírujete.

7) Funkce picture-in-picture v prohlížeči Safari

Video, které sledujete v Safari na YouTube, si snadno „přelijete“ do dalších oken, kde pracujete. Stačí na něj dvakrát kliknout pravým tlačítkem a potvrdit funkci picture-in-picture (obraz v obrazu).

8) Funkce trackpadu Force Touch

Možná jste si všimli, že váš trackpad můžete stisknout do různé hloubky. Zkontrolujte si, zda máte tuto funkci zapnutou v Předvolby systému > Trackpad > zaškrtnuté pole Přitlačení a haptická odezva.

Kliknutím a následným pevným přitlačením dostanete rychlý náhled (například videa na YouTube) nebo se vám otevřou nové dodatečné funkce aplikací.

9) Podepisování dokumentů pomocí trackpadu

Otevřete aplikaci Náhled a klikněte na ikonu podpisu. Pokud ihned nevidíte anotační nástroje, nejprve stlačte možnost Zobrazit anotační nástroje (v pravém horním rohu).

Prostřednictvím trackpadu se následně podepište a podpis uložte. Můžete ho nahrát i pomocí FaceTime kamery.

10) Tvorba vlastní klávesové zkratky

Hodně funkcí z článku vyvoláte klávesovou zkratkou. Pokud vám ale na něco chybí, můžete si vytvořit i vlastní v Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky. Vlevo klikněte na možnost Zkratky aplikací a přidejte novou přes tlačítko „+“.