Foto: Pixabay

27 let po smrti Kurta Cobaina vychází nová skladba skupiny Nirvana, vytvořila ji umělá inteligence

Skupina Nirvana se i přes svou relativně krátkou existenci zapsala do dějin populární hudby. Skupina ukončila svoji činnost v roce 1994 poté, co její frontman Kurt Cobain spáchal v 27 letech sebevraždu. V letošním roce je to 27 let od této smutné události a při této příležitosti vznikla píseň Drown in the Sun v rámci projektu Lost Tapes of the 27 Club.

Tento projekt se věnuje právě členům klubu 27, tedy slavným hudebníkům, kteří svou životní pouť ukončili právě ve věku 27 let. Kromě Cobaina jsou dalšími členy tohoto klubu Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison a také Amy Winehouse. V rámci projektu ztracených pásek se umělá inteligence věnovala 30 nejznámějších nahrávkám každého z členů klubu a na jejich základě vygenerovala novou „ztracenou skladbu“. Celý projekt zastřešuje Torontská organizace Over the Bridge, která se věnuje zvyšování povědomí o duševním zdraví v hudební komunitě.

A nutno říci, že se umělé inteligenci skladba opravdu povedla a je z ní slyšet charakteristický kytarový zvuk i zpěv Kurta Cobaina. Běžný posluchač neznalý okolností projektu Lost Tapes of the 27 Club by si klidně mohl myslet, že se opravdu jedná o ztracenou skladbu skupiny Nirvana.

Program analyzoval nezávisle na sobě melodické, rytmické i textové složky skladby, následně vytvořil možné návrhy a analyzoval je zpětně v rámci jednotného tvaru. Sami autoři uznávají, že při generování šla AI cestou pokusů a omylů.

Zdroj: billboard.com