Zdroj: o2.cz

5G internet už mohou vyzkoušet i lidé v Česku, prvními městy jsou Praha a Kolín

Od 1. července je v České republice dostupný 5G internet, a to prozatím ve vybraných částech Prahy a Kolína. Aktuální pokrytí prahy najdete zde, aktuální pokrytí Kolína tady. Službu zákazníkům zprostředkovává O2, který se tak stal vůbec prvním tuzemským operátorem, jenž rychlý 5G internet zařadil do své nabídky.

V současnosti si jej mohou uživatelé pořídit za symbolickou jednu korunu. Tuto službu lze aktivovat v online samoobsluze pod názvem Balíček 5G na zkoušku. Surfovat v rámci nejrychlejší sítě mohou majitelé neomezených tarifů NEO Zlatý, NEO Platinový, FREE+ Bronzový, FREE+ Stříbrný a FREE+ Zlatý.

Všichni zájemci však pochopitelně musí vlastnit mobilní zařízení, které nový standard podporuje. V současnosti jde zejména o smartphony: Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy S20+ 5G a Samsung Galaxy A51 5G. Všechny tři bude navíc O2 u příležitosti spuštění 5G sítí nabízet s výraznou slevou.

Mezi hlavní výhody 5G sítě patří zejména vyšší přenosové rychlosti, které mohou být ve srovnání s aktuálním 4G standardem až desetinásobné. O2 nabízí rychlost stahování 600 Mb/s a rychlost odesílání 100 Mb/s, což je vyšší rychlost, než jakou má v nabídce většina pevných internetových přípojek v českých domácnostech. Z důvodu vysoké přenosové rychlosti bude 5G síť využívána i v průmyslu, zdravotnictví, ekonomice, ale i v rámci tzv. chytrých měst či domácností.

O2 je prozatím jediným tuzemským operátorem, který 5G připojení pro koncové zákazníky nabízí. Vodafone a T-Mobile prozatím možnosti 5G sítí testují.

Co se týče zavádění 5G v České republice, postupně se dočkáme rozšíření i do dalších měst. O tom, která města budou další na řadě, však rozhodne aukce kmitočtů, kterou má na starost Český telekomunikační úřad. Je totiž potřeba nejdřív počkat na uvolnění frekvencí, na nichž následně poběží právě 5G.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.