Foto: Pixabay

Britská vláda získala první kvantový počítač, bude se podílet na jeho výzkumu

Ministerstvo obrany (dále MO) Spojeného království získalo první vládní kvantový počítač. Na výzkumu možností využití kvantové technologie k obranným účelům bude spolupracovat s britskou společností Orca Computing.

Kvantové počítače dokáží provádět komplexní výpočty v extrémní rychlosti a jejich tvůrci tvrdí, že mohou řešit problémy, které konvenční počítače nezvládnou.

Počítače, které se nacházejí ve většině našich domácností a pracovišť, zpracovávají data v bitech s binární hodnotou buď nula, nebo jedna. Kvantové počítače namísto toho používají pro zpracování dat tzv. kvantové bity neboli qubity. Qubity mohou mít hodnotu jedna, nula, nebo obojí zároveň, a to díky procesu zvanému superpozice.

Podle fyziků a odborníků na kvantové počítače to znamená, že problémy, které konvenční počítače řeší roky, by mohly být vyřešeny během několika minut.

Prof. Winfried Hensinger, vedoucí Centra pro kvantové technologie na Sussexské univerzitě, však uvádí, že skutečný potenciál kvantových počítačů se plně projeví až po určité době, v každém případě je ale příslib spolupráce ze strany MO významný.

MO bude pracovat s malým kvantovým počítačem Orca PT-1, který je podle společnosti prvním svého druhu. Je totiž schopen pracovat při pokojové teplotě a nevyžaduje tak prostředí pod bodem mrazu, jako tomu dosud bylo u kvantových počítačů, qubity jsou totiž velmi citlivé na teplo. Systém společnosti Orca využívá fotony k optimalizaci úloh strojového učení, jako je analýza obrazu a rozhodování.

Představa je taková, že se počítače využijí v boji proti změně klimatu, při vývoji nových léků a k vylepšení umělé inteligence – v tomto případě pak potenciálně i k vojenským účelům.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.