Foto: se svolením Acer

Acer představil svůj první ekologický Chromebook Vero 514, vydrží vám dlouhá léta

Přestože není úplně namístě nazývat Chromebooky jako jednorázová zařízení, pravdou je, že mnoho výrobců upřednostňuje cenu před udržitelností. Řada modelů proto vydrží jen několik let a jejich oprava poté buď není vůbec možná, nebo vyjde dráž než pořízení nového zařízení. Společnost Acer však chce jít jinou cestou – nabízí Chromebook, který je kromě poměrně příznivé ceny i šetrný k přírodě.

Jde o první notebook s operačním systémem Chrome OS z ekologické řady Vero – Chromebook Vero 514. Stejně jako jeho protějšky se systémem Windows je i tento 14palcový přenosný počítač navržen tak, aby jej bylo možné opravit, díky čemuž by měl na planetě zanechat poměrně malou ekologickou stopu.

Přibližně 30 % šasi notebooku Vero 514 je vyrobeno z recyklovaného plastu a v případě klávesnice a reproduktorů se tento podíl zvyšuje na 50 %. Povrch touchpadu je vyroben výhradně z plastu, který byl vyloven z oceánů. To ale neznamená méně kvalitní plasty, Chromebook by měl nabídnout i velmi dobrou odolnost proti pádům (bez úhony by měl vydržet i pád z výšky 1,2 metru). Spodní kryt lze navíc díky standardním šroubům poměrně snadno sejmout, což usnadňuje opravu nebo upgrade počítače.

Také specifikace Chromebooku Vero 514 naznačují, že si jej budete chtít ponechat déle. Uvnitř totiž najdeme procesory Intel Core 12. generace, displej nabídne rozlišení 1080p a stoprocentní pokrytí barevného prostoru sRGB (i když s jasem 300 nitů je trochu slabší). Zatím není jasné, zda počítač dokáže dostát odhadované výdrži 10 hodin na baterii, ale díky podpoře rychlého nabíjení se dostanete na 50 procent kapacity za 30 minut. Dva porty USB-C, jeden port USB-A a HDMI také snižují pravděpodobnost, že budete muset kupovat hardwarové klíče.

Chromebook Vero 514 se do USA dostane letos v říjnu a jeho cena bude startovat na 500 dolarech, do Evropy by měl dorazit o měsíc později (tedy v listopadu) a jeho cena byla stanovena na 599 eur.

Zdroj: engadget.com