Zdroj: upload.wikimedia.org

Administrátor NASA odstoupil ze své funkce, nahradí jej žena?

USA mají od včerejšího dne oficiálně nového úřadujícího prezidenta. Ačkoliv on je se svými nejbližšími pracovníky nejvíce vidět, změny v týmu Bílého domu jsou daleko hlubší a zahrnují několik stovek úřadů a pozic. Svou funkci tak musel opustit také Jim Bridenstine, bývalý kosmonaut, který v Trumpově týmu zastával pozici administrátora NASA. Jedná se o úřad poradce prezidenta v oblasti otázek vesmírného programu, který spojuje Bílý dům a velitelství NASA.

Je pravděpodobné, že odchod Bridenstina bude znamenat velké změny v plánech USA směrem k budoucnosti vesmírných programů. Trumpova administrativa vytvořila nejrozsáhlejší plány na dobývání vesmíru od doby programu Apollo pojmenované tentokrát program Artemis. Ten je mimo jiné finančně velmi náročný, a je tedy možné, že jej čekají změny.

Nový prezident se netají tím, že jeho prioritou je v první řadě boj s pandemií Covid-19, větší důraz bude také klást na sociální politiku a ekologii. Otázkou tedy je, kolik v takovém přídě zbude financí na vesmírný program NASA.

Už Bridenstine se musel potýkat s více než polovičním snížením rozpočtu, ke kterému kvůli pandemii Covid-19 došlo. Stále častěji zaznívají otázky, jestli je opravdu nutné, aby se návrat člověka na Měsíc uskutečnil už v roce 2024 tak, jak to plánovala Trumpova administrativa.

Pozici administrátora NASA převzal Steve Jurczyk, až doposud zástupce Bridenstina. Podle odborníků je pravděpodobné, že Biden tuto pozici v nejbližších týdnech či měsících obsadí vlastním člověk, a spekuluje se dokonce o tom, že by se administrátorem NASA poprvé od roku 1958, kdy tato pozice vznikla, mohla stát žena.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.