Foto: se svolením Adobe

Adobe využívá umělou inteligenci k doostření videa

Většina novinek, které společnost Adobe v poslední době oznámila, se týká umělé inteligence. A ani v současnosti nejnovější experimentální funkce VideoGigaGAN, která dokáže osmkrát zvýšit rozlišení videa bez zkreslení, není jiná.

VideoGigaGAN podle Adobe překonává ostatní funkce superrozlišení videa (VSR), protože neprodukuje obvyklé nedostatky a zkreslení, které vznikají kvůli sítím GAN (General Adversarial Networks). Zároveň přidává ostrost a detaily – tedy opět něco, co podobné funkce jiných výrobců nedokáží provést současně.

Nutno říci, že VideoGigaGAN si detaily vymýšlí. Detaily, které uměle přidává, ale vypadají velmi reálně (jde například o textury kůže, jemné vlasy, detaily labutího peří a další).

Podle výzkumníků společnosti Adobe je model založen na rozsáhlém upsampleru obrazu nazvaném GigaGAN. Předchozí modely VSR měly ve výsledcích potíže s generováním detailů, takže společnost Adobe spojila maximální snahu o redukci nedokonalostí s přidáváním detailů tam, kde neexistují.

Pokud by byla novinka přidána do produktů, jako je Premiere Pro nebo After Effects, mohla by producentům videa umožnit, aby záběry s nízkým rozlišením vypadaly mnohem lépe. Zatím není známo, zda to společnost Adobe plánuje, ale na upscalerech pracuje i spousta dalších společností (NVIDIA, Microsoft, Blackmagic Design a další).

Zdroj: engadget.com