Adobe vyvíjí funkční AI pro rozpoznávání zmanipulovaných fotografií

Nejlepšími bezpečnostními experty bývají tzv. bílý hackeři, kteří využívají své aktivní znalosti nabourávání počítačových systémů k tomu, aby je lépe chránili. A ukazuje, se že tento pro mnohé paradox platí i v dalších oblastech IT. Společnost Adobe, jejíž program Photoshop je jedním z nejmocnějších nástrojů v oblasti manipulace fotografií, tvrdí, že má vlastní algoritmus využívající možnosti umělé inteligence k detekci obrazů, které byly pozměněny.

Spolutvůrcem celého projektu je Vlad Morariu, který se problematikou pozměněných a manipulovaných obrazů zabývá už více než 14 let. Díky tomuto nástroji bude možné odhalit manipulaci, která je pouhým okem nerozeznatelná. AI údajně dokáže zjistit, který prvek byl do fotografie přidán, vystřižen nebo v rámci fotografie přemístěn. Adobe však varovalo, že, alespoň zatím, není systém spolehlivý na sto procent.

Základem nové technologie je neuronová síť, která je schopná naučit se rozpoznávat skokové změny barev a nesrovnalosti v obrazovém šumu díky znalosti desítek tisíc obrazů. V rámci studie byly schopnosti algoritmu zaměřené na tři nejčastější manipulační techniky, kterými jsou kombinace dvou jiných obrazů, přesunutí nebo klonování některých částí obrazů odstranění některých objektů z fotografie.

„Každá z těchto technik zanechává určité stopy, může se jednat o výraznější kontrast na hranách objektu, příliš vyhlazené plochy, nápadně podobné struktury v různých částech obrazu nebo různé vzory digitálního šumu,“ popisuje základní myšlenku Morariu.

Algoritmus, který je stále rozvíjen ve spolupráci s americkou vládní agenturou Darpa, by mohl do budoucna s velkou přesností odhalit nesrovnalosti v kompresi, rozdílech osvětlení a dalších a další odchylky ve strukturách fotografie.

Techniky, které společnosti Adobe a Darpa využívají, jsou v odborných kruzích známé už více než dvacet let. Ale jejich propojení se strojovým učením a neuronovými sítěmi je posouvá jejich možnosti dál a umožňuje je využít v každodenní praxi.

Zdroj: bbc.com