Zdroj: shop.bostondynamics.com

Agentura Darpa podpořila výzkum ČVUT, peníze půjdou na nákup robotů Boston Dynamics

Výzkum robotiky na Fakultě elektronické ČVUT získal vítaný impuls. Díky třetímu místu v celkovém hodnocení mezinárodní soutěže DARPA Subterranean Challenge získali od této americké agentury 1,5 milionů dolarů na podporu činnosti. Za tyto peníze nakoupí fakulta tři roboty SPOT z dílny Boston Dynamics a také letku autonomních dronů.

Část peněz půjde také na podporu studentů, kteří se na oceněných projektech podíleli, a budou z nich také uhrazeny náklady na cestu do USA, kde by se příští podzim mělo uskutečnit finále soutěže. „Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno v USA na duben. Jeho uspořádání je ovšem z pohledu současné situace nejisté, v takovém případě bychom se snažili zorganizovat testování v České republice za podmínek, které by co nejlépe odpovídaly náročným podmínkám finále,“ říká doc. Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Volba na roboty SPOT padla především proto, že se jedná o spolehlivé přístroje pracující s velmi pokročilou technologií, která umožňuje vysokou míru jejich autonomie. Díky tomu bude možné realizovat další projekty a výzkum.

Tato skvělá zpráva přichází shodou okolností v době, kdy je možné prohlédnout si robota SPOT na vlastní oči i v ČR. Setkat se s ním můžete na prodejně ALZA v pražských Holešovicích. ALZA zařadí tyto roboty v nejbližší budoucnosti do své nabídky.

Zdroj: sciencemag.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.