AI Googlu umí s 95% úspěšností předpovědět pravděpodobnost smrti pacientů v nemocnicích

Tým Medical Brain společnosti Google vyvinul nový typ algoritmu pro AI, který dokáže s přesností až 95 % predikovat pravděpodobnost smrti nemocničních pacientů. Publikoval o tom v květnu studii v prestižním vědeckém časopise Nature.

Tým zkoušel algoritmus ve dvou nemocnicích. V jednom případě činila přesnost předpovědi zmíněných 95 %, v druhém 93 %. Ve studii citované webem independent.co.uk se píše, že to je „významně více než v případě tradičního prediktivního modelu“. Podle týmu jeho modely předčily tradiční prediktivní modely ve všech případech. Tým se domnívá, že algoritmus  by mohl být použit k vytváření přesných a škálovatelných predikcí pro nejrůznější klinické scénáře.

V jedné velké případové studii použil Medical Brain algoritmus k evaluaci pacientky s rakovinou prsu ve fázi metastáz. Na základě interpretace dat získaných z jejích elektronických lékařských záznamů včetně ručně psaných poznámek lékařů (celkem se jednalo o 175 639 kvantitativních údajů) AI určila, že pravděpodobnost úmrtí pacientky v nemocnici je 19,9 %. Nemocnici přitom podle vlastního vyhodnocení vyšlo, že pravděpodobnost jejího úmrtí zde je 9,3 %. Pacientka zemřela o necelé dva týdny později.

Celkem AI analyzovala 216 221 hospitalizací a 114 003 pacientů, resp. 46 miliard kvantitativních údajů z elektronických lékařských záznamů. Google věří, že by mohla být pro nemocnice přínosem a např. pomoci zlepšit péči o pacienty. Společnost chce také pracovat na AI nástrojích zaměřujících se na predikci symptomů a nemocí.

V oblasti zdravotní péče není technologický obr žádným nováčkem – např. začátkem letošního roku pracovala jeho přidružená společnost DeepMind s vládní agenturou US Department of Veteran Affairs na výzkumném projektu, v rámci nějž AI společnosti zkoumala 700 tisíc lékařských záznamů pacientů-válečných veteránů a jejich rodin a předpovídala možné fatální změny v jejich zdravotním stavu.

 

Zdroj: digitaltrends.com, independent.co.uk