AI model MIT prý dokáže mnohem lépe predikovat rakovinu prsu

Massachusettský technologický institut ve spolupráci s nemocnicí Massachusetts General Hospital vyvinul nový model hlubokého učení, který prý umí o poznání lépe předpovídat rakovinu prsu, a to jen na základě mamogramu. Na rozdíl od starších metod také funguje stejně dobře u pacientek černé i bílé pleti.

Tým vědců se nejprve podíval na mamogram více než 60 tisíc pacientek, které se léčily ve zmíněné nemocnici, a poté identifikoval ženy, u nichž se vyvinula rakovina prsu během pěti let od jejich vyšetření na kymogramu. Na základě těchto dat vytvořil AI model, jenž rozpoznává nepatrné vzorky v prsní tkáni, které jsou prvními příznaky rakoviny.

AI model má také potenciál napravit rasovou nerovnost v lékařské péči o ženy. Současné obecné zásady pro prevenci rakoviny prsu totiž vycházejí primárně z populace bílých žen, což může vést k opožděné diagnóze u žen s jinou barvou pleti. Řečí čísel – u černošek je pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu prsu, o 43 % větší než u bělošek. U černošek, Hispánek a Asiatek také rakovina prsu průměrně propuká v nižším věku.

AI model podle týmu funguje stejně dobře u pacientek černé i bílé pleti z jednoduchého důvodu – trénovací data zahrnula obě populace.

 

Zdroj: endgadget.com