AI od japonských vědců dokázala zjistit rakovinu tlustého střeva s 86% přesností

Umělá inteligence a strojové učení se na poli medicíny začínají prosazovat čím dál více. Používá se dnes např. při prevenci infarktů nebo diagnostice Alzheimerovy choroby. Japonští vědci nyní dokázali použít AI tak, že diagnostikuje rané stádium rakoviny tlustého střeva s 86% úspěšností.

Tým vědců sestavil databázi 30 000 fotografií zdravých buněk a buněk rakovinných, aby pomohl umělé inteligenci detekovat rozdíl mezi nimi. Po aplikaci procedury strojového učení zapracovali výzkumníci do AI obrázek kolorektálního polypu, který byl zvětšen 500x, aby program mohl diagnostikovat i jeho variace. Výsledkem bylo, že AI byla schopná určit během necelé sekundy, jestli je konkrétní polyp karcinogenní, či nikoli. Dohromady AI vyhodnocovala v reálném čase 306 různých polypů.

Studii vypracoval vědecký tým pod vedením Dr. Yuichiho Moriho z Showa University a její výsledky prezentoval na konferenci United European Gastroenterology v Barceloně. Studie budí naději i proto, že nádor tlustého střeva je druhou nejsmrtelnější formou rakoviny, hned po rakovině plic.

V případě rakoviny tlustého střeva je podle onkologů nejdůležitější nádor odhalit včas, protože v raných stádiích je tento druh rakoviny velmi dobře léčitelný. Rakovina tlustého střeva vzniká přeměnou nezhoubných polypů v konečníku a tlustém střevě na zhoubné nádory a následně se rakovinné buňky rozšíří do krevního oběhu. To již může být pro pacienta pozdě.

Podle prohlášení vědců jsou tyto výsledky natolik přijatelné pro použití v klinické praxi, že bezprostředním cílem bude získat pro v budoucnu možná přelomový diagnostický AI systém svolení příslušných regulátorů.

 

Zdroj: endgadget.com, inverse.com