AI společnosti DeepMind dokáže diagnostikovat oční choroby stejně přesně jako špičkoví lékaři
AI společnosti DeepMind, patřící pod Google, dokáže diagnostikovat choroby očí se stejnou přesností jako přední světoví lékaři. Konkrétně umí z 3D skenů přesně stanovit diagnózu více než 50 zrak ohrožujících nemocí očí a doporučit léčbu.
Umělá inteligence společnosti, která funguje na bázi neuronové sítě, se v minulých letech proslavila jako velmi schopná hráčka deskové hry Go a v roce 2016 porazila pětkrát za sebou i tehdejšího nejvýše postaveného hráče.
Na blogu společnost uvedla, že lékaři – jakkoli schopní a zkušení – jsou jen lidmi a stanovování diagnóz z velkého množství skenů pořízených pomocí metody optické koherentní tomografie jim může zabrat nemalé množství času. Kvůli těmto prodlevám mohou pacienti s rychle progredující chorobou přijít o zrak a právě tomu chce ve spolupráci s nemocnicí Moorfields Eye Hospital zabránit.
Její vylepšená AI dokáže určit diagnózu ze skenů v řádu pouhých několika sekund, což by mohlo dramaticky zlepšit kvalitu péče o pacienta. Přestože jsou prvotní výsledky více než nadějné, není zdaleka jisté, že se technologie někdy dostane do klinické praxe. Brání tomu jednak překážky regulatorního charakteru a jednak jsou zde i etické otázky typu jestli se má strojům vůbec umožnit vyšetřovat lidi.
DeepMind a potažmo Google jsou v posledních letech v používání AI v oblasti medicíny vůbec aktivní. Přidružená společnost Googlu před několika lety vyvinula ve spolupráci s nemocnicemi řízenými britskou zdravotní službou NHS software, jenž slouží k upozornění personálu na riziko zhoršení stavu pacienta a smrti způsobené selháním ledvin. Tým Googlu Medical Brain zase nedávno vyvinul AI, která dokáže predikovat riziko smrti u nemocničních pacientů přesněji než lékaři.
Zdroj: techspot.com, theguardian.com