AI společnosti Goldman Sachs předpovídá, že vítězem letošního MS v kopané se stane Brazílie

Podle AI používané investičně-bankovním gigantem Goldman Sachs vyhraje za dva dny startující mistrovství světa ve fotbale Brazílie. AI společnosti stejnou predikci učinila již v souvislosti s minulým MS, nicméně se spletla.

AI spočítala, že do semifinále se dostanou týmy Francie, Portugalska, Brazílie a Německa a ve finále Brazílie porazí Německo. Modely v roce 2014 naznačovaly, že vyhraje Brazílie a že ve finále porazí těsně Nizozemsko, nicméně skutečnost byla taková, že do finále se dostalo Německo a Brazílii deklasovalo 7:1.

Společnost použila k „vyhlášení staronového vítěze“ opět strojové učení a „nakrmila“ čtyři jeho modely týmovými charakteristikami, údaji o individuálních hráčích a daty o nedávných výkonech týmů. Veškerá data poté porovnala s výsledky všech mistrovství světa a Evropy od roku 2005 a nakonec spustila milion simulací výsledků letošního MS, aby určila vítěze.

Pochopitelně nelze brát v úvahu úplně všechny proměnné, které ovlivňují to, jak se turnaj ve skutečnosti odehraje. I společnost ve své zprávě přiznává, že ani nejsofistikovanější statistické metody nebo modely strojového učení nemohou předem stoprocentně určit vítěze, protože fotbal je v mnoha ohledech nepředvídatelný.

Na rozdíl od ní byl v predikci vítěze před čtyřmi lety úspěšný vydavatel EA. Pomocí enginu hry 2014 FIFA World Cup Brazil nasimuloval zápasy mistrovství, z nichž vyšlo jako vítěz Německo, které ve finále porazilo Brazílii. V něčem se ale přece jen zmýlil – předpověděl těsnou výhru 2:1.

 

Zdroj: endgadget.com, businessinsider.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.