Zdroj: pxhere.com

AI vyvinula nové super silné antibiotikum

Antibiotika patří k nejvýznamnějších lékařským objevům, které lidstvo ve dvacátém století učinilo. Jejich aplikace předešla rozsáhlým epidemiím a pomohla v boji proti bakteriologickým nákazám. Problémem však je, že kvůli častému používání antibiotických látek, se stala řada bakterií rezistentními, a je tedy nutné vyvíjet neustále nové účinné látky, jež v boji proti bakteriím pomůžou. A při vývoji těchto látek by mohla výrazně pomoci umělá inteligence.

Objevování nových účinných antibiotik je snahou najít co nejlepší kombinaci látek. A právě s tím může lékařům a farmakologům pomoci umělá inteligence, která dokáže díky dosavadním znalostem hledat nové ideální kombinace a v rámci počítačové simulace je testovat.

Výzkumný tým z MIT algoritmus využívající umělou inteligenci k vyhledávání ideálního antibiotika vytvořil a nasadil do akce. Tento projekt přinesl první úspěchy ve formě nového léčiva schopného zabít 35 typů potenciálně smrtících bakterií. Jedná se tak o jedno z nejsilnějších a nejvšestrannějších antibiotik, jež bylo dosud vytvořeno.

Algoritmus před samotným vývojem studoval složení a účinky 2 500 druhů léčiv a pomocí strojového učení si vytvořil databázi jednotlivých kombinací léčivých látek. Tu následně aplikoval při zkoumání nových možností. Z nově vytvořených léčiv potom vybrali autoři projektu sto přípravků, jež slibovaly nejvyšší účinek, a výše zmíněné nové antibiotikum bylo jedním z nich.

Umělá inteligence dokáže zkoumat různé kombinace látek na molekulární úrovni mnohem rychleji než lidští pracovníci. AI se proto stává stále užívanějším nástrojem v oblasti zdravotnictví a farmakologie. Mimo jiné díky ní dokáží počítače přesně číst a analyzovat například mamografické snímky.

Zdroj: bbc.com