Foto: se svolením Apple

AirTagy mohou být lehce zneužity, Apple plánuje řadu aktualizací, které tomu mají zabránit

Apple v roce 2021 vydal lokátory AirTagy, šikovnou věcičku, která pomocí Bluetooth dokáže rychle najít ztracené věci. Ačkoli se podobným zařízením mohou pochlubit i konkurenční společnosti (např. Samsung má Galaxy SmartTag). Síť Find My společnosti Apple má mnohem větší dosah než jakákoli jiná společnost, a to protože je k ní připojen každý iPhone na světě. Tato skutečnost má však i svou stinnou stránku – AirTagy jsou stále častěji využívány ke stalkingu a dalším nekalým praktikám.

Společnost proto ve čtvrtek oznámila řadu změn zaměřených na boj právě proti tomuto zneužívání. Apple ve svém oznámení konkrétně uvedl: „Uvědomili jsme si, že jednotlivci mohou dostávat nechtěná upozornění na sledování z neškodných důvodů, například když si půjčí něčí klíče s připojeným AirTagem nebo když cestují v autě, v němž zůstal AirTag člena rodiny. Zaznamenali jsme však také zprávy o jedincích, kteří se pokoušejí zneužít zařízení AirTag ke škodlivým nebo kriminálním účelům.“ Právě na základě těchto zjištění společnost plánuje zavést řadu bezpečnostních opatření, která by chránila proti nechtěnému sledování.

První z těchto změn by se uživatelé měli dočkat již s nejbližší aktualizací softwaru. Půjde o upozornění, které se zobrazí při nastavení AirTagu a bude informovat o tom, aby uživatel zařízení používal pouze s vlastními věcmi a že orgány činné v trestním řízení mohou požadovat identifikační údaje o majiteli AirTagu.

Dále Apple plánuje vylepšit upozornění Detekováno neznámé příslušenství a pracuje i na dalších aktualizacích. Všechny změny budou postupně zaváděny v průběhu roku 2022.

Zdroj: xda-developers.com