Aktivisté varují, že nová směrnice EU může ohrozit fanouškovskou tvorbu na internetu

Velkou částí internetové zábavy a komunikace tvoří tvorba samotných uživatelů. Často se přitom jedná o obsah, který není úplně původní, ale převzatý a upravený. Odborníci na komunikaci a zábavu poukazují na to, že právě potenciál tvořit a sdílet s ostatními, a mít možnost být tak v tvorbě obsahu aktivní, je právě to co je na internetu nejzajímavější.

Tento typ obsahu by však mohl z internetu brzy zmizet, tedy alespoň podle tvrzení britských sdružení bojujících za digitální práva. Podle nich by totiž mohla připravovaná směrnice Evropské unie o autorských právech výrazně omezit tvůrčí svobodu na internetu a vést k určité formě cenzury.

Článek 13 této směrnice stanovuje, že poskytovatelé internetových platforem musí „přijmout opatření k zajištění fungování dohod uzavřených s držiteli práv o užívání svých děl.“ To by podle kritiků mohlo znamenat, že všechny internetové platformy budou muset filtrovat obsah, který na ně uživatelé nahráli. Obávají se mimo jiné, že algoritmy, které by filtrování prováděly, by byly příliš důsledné, aby se provozovatelé serverů nedostali do problémů. To by pak mohlo vést k omezení svobody na internetu.

Nadace Electronic Frontier Foundation a 56 dalších organizací zabývajících se právy zaslaly evropským zákonodárcům už v říjnu otevřený dopis, v němž uvedly své obavy ohledně článku 13. O něm bude Evropský parlament hlasovat 20. června a britští aktivisté vyzívají občany, aby apelovali na své poslance, aby hlasovali proti.

Zdroj: bbc.com