Foto použito se svolením společnosti Nvidia

Akvizice Arm ze strany společnosti Nvidia v ohrožení, proces je v hledáčku regulačních úřadů tří zemí

Jde o jeden z největších obchodů současnosti v rámci technologického trhu. Společnost Nvidia v loňském roce oznámila, že plánuje do svého portfolia zahrnout i britského výrobce čipů – společnost Arm (po níž se celé jedno odvětví čipů nazývá). Obchod podobného rozsahu není jednoduchý a jak ukazují nejnovější zprávy, mohl by trvat velmi dlouho.

Generální ředitel Nvidie Jensen Huang minulý týden řekl, že proces převzetí společnosti Arm bude zřejmě trvat déle než 18 měsíců, jak se původně myslelo. Důvod je jednoduchý – zvýšený zájem regulačních orgánů, a to hned ve třech státech (konkrétně USA, Číně a Velké Británii).

Britský úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) na sklonku minulého týdne oznámil, že jedno z jeho podezření přechází do druhé fáze, tedy aktivního vyšetřování. Úřad má obavy, aby společnost Nvidia svoji silnou pozici nezneužila k tomu, aby svým konkurentům ztížila přístup k patentům a technologiím. Tím by podle něj mohl Nvidia potlačovat svobodný rozvoj trhu.

Podle společnosti Nvidia by řešením mohlo být vytvoření otevřeného licenčního režimu, který by zaručil všem zájemcům rovný přístup k vybraným technologiím. To by však dle názoru CMA nemuselo stačit a dodává, že i kdyby nový vlastník souhlasil s prodejem části duševního vlastnictví ARM, je nutné provést hlubší vyšetřování celé situace a analýzu možných dopadů.

Britská vláda v dubnu oznámila, že se také obává možných dopadů v oblasti národní bezpečnosti a nařídila CMA, aby tyto aspekty zahrnula do svého vyšetřování. V tomto ohledu nepronikly na veřejnost žádné závěry.

Zdroj: theverge.com