Alexa možná bude pomáhat ochrnutým zase chodit

Když společnost Amazon vypustila do světa svou virtuální asistentku Alexu jako samostatný ovládací prvek, možná ani netušila, kde všude se uplatní. Dnes Alexu nalezneme kromě reproduktorů Amazon Echo také například v budících, světlech, hodinkách nebo lednici.

Nyní se se zdá, že její funkce najdou další uplatnění. Firma Bionik Laboratories testuje, jak si Alexa poradí s ovládáním exoskeletu Arke. Ten je obvykle ovládán pomocí tabletu nebo snímačů, které zjišťují reakci v těle pacienta při rehabilitaci. Pokud pacient přesune váhu v určité části těla, aktivuje se příslušný motor, který pohyb vykoná. Alexa by pacientům, kteří pomocí exoskeletů rehabilitují, mohla pomoci zvyknout si na jejich ovládání.

Lékaři by Alexu naučili jednoduché příkazy např. „Alexo, chci si sednout.“, „Alexo chci udělat dva kroky.“ Když je pacient vysloví, Alexa zadá konkrétní příkazy zařízení, a to je vykoná. Často se stává, že lidé se ztíženou pohyblivostí mají problém s pohybem rukou a nemohou tudíž ovládat tablet či jiný dotykový interface, hlasové ovládání Alexy je pro ně tudíž ideální.

„Alexu využíváme hlavně během tréninku, aby si na naše zařízení lidé zvykli.“ Říká o projektu Michal Prywata, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Bionik. „Díky informacím, které vycházejí z našich senzorů, můžeme říci, kdy chtějí lidé vstát a kdy se chtějí posadit, udělat krok vpřed nebo vzad. Ale když se pacienti poprvé učí používat přístroj, mohou mí i s těmito jednoduchými úkony problém.“

Ačkoli je celý tento projekt velmi zajímavý, je třeba si uvědomit, že samotný exoskelet Arke není zatím certifikovaný pro použití v medicíně a jeho vývoj stále pokračuje. Je třeba brát v potaz omezení Alexy. Její virtuální odpovědnost za to, že špatně rozsvítí světlo, nebo přehraje jinou skladbu, než jste jí řekli je malá oproti tomu, jaká tragédie by mohla nastat, kdyby špatně vyhodnotila příkaz člověka, jehož tělo má ve své moci. Obrovským omezením je také fakt, že Alexa potřebuje neustálý přístup k internetu a také fakt, že Alexa není zatím stavěná pro prostředí s hlasitějšími zvuky – jak by se chovala například při požárním poplachu?

Společnost Bionik Laboratories si je těchto omezení vědoma, a říká, že tyto testy jsou pouze prvním krokem a předpovídá, že cestou hlasového ovládání se bude odvětví rehabilitačních pomůcek pro lidi s poruchami pohybu dále ubírat.

Zdroj: theverge.com