Algoritmus dokáže podle skenu mozku rozpoznat sebevražedné pocity

Vědci vyvinuli algoritmus, který dokáže na základě skenu mozku rozpoznat sebevražedné myšlenky. Použili k tomu strojové učení, které se v medicíně objevuje čím dál častěji.

Podle odborníků je obecně obtížné poznat, jestli má někdo sebevražedné nálady, jen tím, že se ho na to zeptáme. Jak uvádějí studie, až 80 % těch, kdo někdy tyto pocity zažili, o tom při sezení s psychiatrem či psychologem mlčí. V USA dojde k 30 000 sebevražd ročně a až 6 % se stane v nemocnicích. Strojové učení a jeho algoritmy (stejná technologie se používá k detekci rakovinných buněk – viz náš včerejší článek) by mohly být jedním ze způsobů, jak tyto myšlenky detekovat a vynutit si včasný odborný zásah. Novýa lgoritmus rozpozná suicidní sklony podle aktivity v určitých oblastech mozku.

Vědci pod vedením profesora psychologie Marcela Justa z Carnegie Mellon University z funkční magnetické rezonance zjistili, že určitá slova (např. „smrt“, „krutost“, „bezstarostný“ či „dobrý“) vyvolala v různých částech mozku aktivitu v závislosti na tom, jestli se někdo zabývá sebevražednými myšlenkami. Na základě toho dokáže algoritmus měřit celkovou mozkovou aktivitu a určit, kdy je aktivita v částech mozku spojených se sebevražednými pocity obzvlášť silná. Systém dokáže s 91% přesností identifikovat jak lidi, kteří mají sebevražedné myšlenky, tak ty, u kterých je v tomto směru vše v pořádku.

Just nicméně upozornil, že tato metoda není i přes vysokou úspěšnost v odhalování sebevražedných nálad stoprocentní, alespoň ne v současné podobě. Závěry pocházejí z 30minutových vyšetření funkční magnetickou rezonancí, která je kvůli své velikosti pro použití v ordinaci terapeutů nepraktická. Experimentu se také zúčastnili pouze dobrovolníci.

Otázkou tedy je, jestli by osoba se suicidními sklony, která své nejniternější pocity nepřizná, měla stejné výsledky. Pokud lidé vědí, že se lékaři zaměřují na určitou mozkovou aktivitu, mohou vědomě potlačit své reakce a snažit se „neprozradit“ své skutečné myšlenky, píše web endgadget.com.

 

Zdroj: endgadget.com, methodsman.com