Alphabet vyvíjí nový způsob uchování obnovitelné energie

Výzkumná laboratoř X společnosti Alphabet („matky“ např. Googlu) vyvíjí nový způsob, jak uchovávat obnovitelnou energii. Používá k tomu sůl a nemrznoucí směs, informuje agentura Bloomberg.

Výzkumní pracovníci v laboratoři pracují na systému, který by mohl být umístěn kdekoli a má potenciál vydržet déle než lithium-iontové akumulátory. Má prý soutěžit v ceně s vodními elektrárnami a jinými zařízeními pro uskladňování energie.

Projekt má kódové označení Malta a ještě není podle Bloombergu ani oficiálním projektem výzkumné laboratoře. Tým vědců zatím vyvíjí první testovací prototyp v Silicon Valley. Základ systému představují čtyři válcovité nádrže připojené trubkami k tepelnému čerpadlu. Dvě jsou naplněny solí, ostatní nemrznoucí směsí nebo hydrokarbonovou kapalinou. Systém čerpá energii ve formě elektřiny a zároveň vytváří dva proudy vzduchu: horkého, který ohřívá sůl, a chladného, který ochlazuje nemrznoucí směs.

Potom se použije přepínač, který proces obrátí – horký a chladný vzduch „se ženou“ proti sobě, což vytváří dostatečně silný poryv k otočení turbíny určené ke generování elektřiny, když je zapotřebí. V závislosti na tom, jak jsou nádrže izolovány, může systém uchovat vzniklou energii mnoho hodin nebo dní.

Podstatné je, že úložiště postavené na tepelné soli má potenciál být několikrát levnější než lithium-iontové akumulátory.

Dosavadní elektrické sítě mají s uchováváním obnovitelné energie problémy. O tom se přesvědčil australský stát Jižní Austrálie, který letos zažil výpadek proudu. To přimělo majitele společnosti Tesla, aby se zavázal vybudovat zde největší lithium-iontový akumulátor na světě. Jen v tomto roce bude globálně „uloženo“ kolem 790 MW energie a do roku 2024 celkově 45 GW energie. Do perspektivně lukrativního trhu by mohlo být podle Bloombergu investováno do roku 2024 až 40 mld. dolarů.

Zdroj: theverge.com, bloomberg.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.