Foto: se svolením Bluesky

Alternativa Twitteru Bluesky je k dispozici v uzavřené beta verzi

Nová alternativa Twitteru od Jacka Dorseyho – Bluesky – je nyní k dispozici v uzavřené beta verzi v App Store. Tato aplikace, jež je určená pouze pro zvané, by se brzy mohla připojit k dlouhé řadě začínajících konkurentů Twitteru.

Zájemci mohou zadat svou e-mailovou adresu a zařadit se na čekací listinu. Podle dostupných informací by se měla aplikace Bluesky do velké míry podobat Twitteru. Pochopitelně ale také obsahuje některé rozdíly například včetně zjednodušeného procesu vytvoření příspěvku (který může obsahovat i fotografie) pomocí tlačítka Plus. Mezi známé funkce patří vyhledávání a sledování uživatelů či zobrazování jejich příspěvků na časové ose na domovské stránce.

Bluesky začala v roce 2019 jako vedlejší projekt financovaný Twitterem. Dorsey, který Twitter spoluzakládal a v době vzniku iniciativy byl ještě generálním ředitelem, tuto platformu považoval za otevřenější alternativu ke stále centralizovanějšímu Twitteru.

V roce 2021 se pak Bluesky oddělila jako vlastní společnost. Dorsey prohlásil, že podle něj by sociální média neměla být pod kontrolou korporací ani vlády a že pouze autoři by měli mít pravomoc odstranit svůj obsah ze sociálních sítí. Těmito slovy potvrdil svoji vizi svobodného a otevřeného globálního internetu. Je ale otázkou, zda uživatelé, kteří odchází z Twitteru kvůli tomu, že se současný generální ředitel a majitel Elon Musk na titulních stranách objímá s krajně pravicovými osobnostmi, budou mít zájem přejít na platformu, která má výhrady k zakazování jakéhokoli obsahu.

Zdroj: engadget.com