Foto: Unsplash

Amazon koupil One Medical a oficiálně se stal poskytovatelem zdravotní péče

Amazon v posledních několika měsících usiloval o převzetí společnosti One Medical. Nyní jsou jeho snahy u konce (tedy alespoň prozatím). Společnost oficiálně uzavřela nákup za 3,9 miliardy dolarů, čímž získala poskytovatele primární zdravotní péče s osobní i virtuální léčbou a laboratorními testy.

Úspěch této akvizice nicméně nevede k žádným okamžitým změnám ve službách One Medical kromě dočasné slevy 55 dolarů na roční členství. Každopádně loni v červenci Amazon uvedl, že převzetím plánuje znovuoživit oblast zdravotní péče ve své společnosti.

Transakce byla dokončena den poté, co americká Federální obchodní komise (FTC) oznámila, že proti koupi nebude vystupovat. Tento regulační orgán však zároveň uvedl, že transakci i nadále vyšetřuje, aby prozkoumal potenciální protisoutěžní dopady a obavy o ochranu soukromí, které vyvolává přístup Amazonu ke zdravotnickým údajům. Podle dostupných informací FTC upozorní Amazon, že nákup uzavírá na vlastní riziko a později ještě může čelit vládním námitkám.

Amazon se již několik let snaží o hlubší pronikání do oblasti zdravotnictví. V roce 2018 koupil společnost PillPack a využil ji ke spuštění vlastní lékárenské služby. V roce 2019 společnost představila zdravotní službu pro zaměstnance v aplikaci, která byla později nabídnuta dalším společnostem. A v roce 2021 Amazon představil vlastní Alexu pro zdravotnictví. Koupě One Medical společnosti teoreticky umožní zaměřit se vše od drobných návštěv u lékaře až po získání lékařských předpisů.

Zdroj: engadget.com