Foto: Unsplash

Amazon začal v Londýně doručovat zásilky na elektrokolech a pěšky

Společnost Amazon zkouší nový způsob doručování svých zásilek ve Velké Británii. Nově začala doručovat na speciálních nákladních e-kolech a pěšky. Důvodem je snaha splnit své klimatické cíle.

Pěší doručovatelé a kurýři na elektrokolech budou z centra v Hackney doručovat více než milion zásilek ročně. Amazon tvrdí, že tito doručovatelé nahradí tisíce motorizovaných dodávek. Zpočátku by měl být nový způsob doručování zaveden na více než desetině městské zóny Londýna s velmi nízkými emisemi (ULEZ). Výhodou je, že elektrokola a plně elektrická vozidla jsou v této zóně osvobozena od poplatků, Amazon tedy navíc ušetří.

Společnost dále uvedla, že v nadcházejících měsících plánuje ve Spojeném království otevřít další podobná centra pro e-doručování. V zemi již jezdí více než 1 000 elektrických doručovacích vozidel. Začátkem letošního roku společnost doplnila svůj britský vozový park o pět těžkých plně elektrických nákladních vozidel, která nahradí dieselové kamiony.

Nicméně Velká Británie není první zemí, kde Amazon experimentuje s tímto způsobem doručování. Již nějakou dobu se totiž nákladní elektrokola používají pro doručování v pěti městech ve Francii a v sedmi metropolitních oblastech v Německu. Elektrické skútry Amazon využívá také v Itálii a Španělsku. Pro představu – od loňského listopadu společnost přepravila dvě třetiny dodávek v Paříži pomocí e-kol, pěších kurýrů a elektrických dodávek.

V rámci projektu Shipment Zero plánuje Amazon do roku 2030 doručovat 50 % zásilek s nulovými emisemi CO2. A v rámci svého klimatického plánu by do roku 2040 chtěl doručovat všechny zásilky zcela bez emisí.

Zdroj: engadget.com