AMD chce protlačit GPU Radeon Vega do více nových zařízení i oblasti strojového učení

Společnost AMD se chce v novém roce ještě více prosadit se svým GPU Radeon Vega. Hodlá se výrazněji zaměřit na mobilní i desktopový segment a s čipem se chystá proniknout i do oblasti strojového učení.

Na právě probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky to uvedla šéfka společnosti Lisa Su. Mimo to zde představila čip Radeon Vega Mobile určený pro mobilní sféru, jímž chce konkurovat řadě GPU GTX 10- od Nvidie. Mobilní čip by se měl dostat hlavně do výkonných herních laptopů a budou jím osazeny i ultratenká zařízení, ne jen robustní herní „mašiny“.

Co se týče desktopu, čip Radeon Vega je integrovaný v nových APU procesorech, v modelu Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G. Výkonově na tom prý nebudou vůbec zle – podle AMD dosahuje prvně jmenovaný procesor v populárním benchmarku Timespy stejného skóre jako konkurent Core i5 8400 od Intelu s GPU GeForce GT 1030. Pro srovnání – nový model od AMD se má prodávat za 169 dolarů, přičemž uvedený procesor od Intelu s grafickou kartou vyjde dohromady na 280 dolarů. Později by se mělo GPU Radeon Vega objevit i v mobilním čipu Ryzen 3 a APU procesorech Ryzen Pro, určených pro pracovní stanice.

AMD uvede v dubnu druhou generaci procesorů Ryzen – budou to zároveň první čipy společnosti postavené na 12nm výrobním procesu. Šéfka AMD také sdělila, že společnost dokončila design nové architektury Zen 2 a nové procesory z ní vycházející se  představí příští rok. Kromě toho se chystá i nástupce čipu Radeon Vega s názvem Navi, jenž bude postaven na 7nm výrobním procesu a údajně také na architektuře nové generace.

Společnost rovněž představila GPU Radeon Instinct Vega, optimalizované pro oblast strojového učení. Bude mít podporu nového softwaru a knihoven, které vývojářům usnadní vytváření aplikací na této bázi. Bude též možné portovat (a s trochou snahy i optimalizovat) aplikace vyvinuté pro hardware s architekturou CUDA od Nvidie na systémy s Vegou. AMD v této oblasti spoléhá na open-sourcová řešení, kdežto Nvidia používá vlastní nástroje.

 

Zdroj: endgadget.com