AMD vydává updaty firmwaru opravující bezpečnostní chybu Spectre

Společnost AMD tento týden vydá updaty firmwaru pro procesory Ryzen a serverové čipy EPYC, které opravují bezpečnostní chybu Spectre. V plánu má také vydat patche pro starší procesory.

AMD se v minulých dnech vyjadřovala v tom smyslu, že existuje prakticky nulové riziko, že by chyby Spectre nebo Meltdown mohly její procesory nějak ohrozit. Podle ředitele technologického oddělení Marka Papermastera nicméně „prakticky nulové riziko“ neznamená „nulový dopad“. Stejně jako v případě Intelu budou updaty firmwaru procesorů AMD poskytnuty výrobcům a dodavatelům počítačů. Na nich a dodavatelích bude, aby se patche dostaly ke všem potřebným uživatelům.

AMD zatím nehovoří o tom, jestli patche budou mít nějaký negativní dopad na výkon systému, jako tomu bylo v případě Intelu. Jak jsme v v minulých dnech informovali, někteří uživatelé procesorů od Intelu si po prvních aktualizacích stěžovali, že jsou jejich počítače pomalejší, a to řádově až o desítky procent. Týkat se to mělo nejen OS Windows, ale i Linuxu a macOS.

O AMD nebylo v souvislostech s oběma bezpečnostními chybami příliš slyšet právě proto, že dávala najevo, že problém se jejích procesorů netýká. Podle webu theverge.com ji ke změně názoru pravděpodobně přiměla existence chyby Spectre ve verzi 2, a společnost tak nechce nic podcenit.

Jak jsme také tento týden informovali, Intel chystá pro všechny své procesory vyrobené v posledních pěti letech patche, přičemž 90 % čipů dostane bezpečnostní aktualizaci již do začátku příštího týdne.

Co se týče Applu, od něj zatím nejsou zprávy, že by bylo nutné vydat patche pro počítače Mac nebo zařízení běžící na iOS. U Androidu je situace ještě komplikovanější kvůli existenci různých verzí a velkému množství výrobců. Mohly by tak být ohroženy miliony zařízení.

 

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.